1. HABERLER

  2. HABER

  3. Şike Operasyonunda "X" Şahıs İddiası
Şike Operasyonunda X Şahıs İddiası

Şike Operasyonunda "X" Şahıs İddiası

Cumhurbaşkanı Gül'e şike yasasının onaylanmaması için mektup yazan Şamil Tayyar'dan "X" şahsı iddiası geldi.

30 Kasım 2011 Çarşamba 13:13A+A-

Sporda Şiddet ve Düzensizliği Önlemeye Yönelik Kanun’da yapılan değişikliği onaylamaması için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e mektup gönderen AK Parti Millletvekili Şamil Tayyar çarpıcı açıklamalar yaptı. Kanundaki düzenlemeyle şikeden kimsenin hapse girmeyeceğini, şike operasyonunun da “X şahsa dokunulunca” sona erdirildiğini iddia etti.

Düzenleme ‘Örtülü Af’ Niteliğinde

Bir spor radyosuna konuşan Tayyar, yasa değişikliği için kulüp temsilcilerinin “spor sektörü batar, 50 yıl geriye gideriz” argümanı üzerinden partileri ikna ettiklerini belirterek “Bu gerekçelere dayanarak kanun çıkaracaksak Balyoz’u da Ergenekon’u da ortadan kaldırmalıyız. Onlar da ‘Terörle kim baş edecek’ demişlerdi. Karşıyaka Mezarlığı kendini vazgeçilmez sananlarla dolu. Kişiye özel ve af niteliğinde düzenleme yapılamaz. Bu Aziz Yıldırım olsa da mümkün olmaz. Örtülü af niteliğinde bir düzenleme yapılıyor. Bu kanunla birlikte artık çeteleşmenin önüne geçmek imkansız olacak. Bu yanlışları ortaya koymak adına Sayın Cumhurbaşkanı’na mektup yazdım” diye konuştu.

Milletvekilleri Markaja Alındı

Beşiktaş Başkanı Yıldırım Demirören ile Nihat Özdemir ve Göksel Gümüşdağ’ın değişiklik Adalet Komisyonu’nda görüşülürken milletvekillerini markaja aldıklarını belirten Tayyar, “Demirören, teklifte değişiklik isteyen bir milletvekilinin yanına giderek engellemeye çalıştı. Ben mektupta diyorum ki spordaki Ergenekon’a yenik düştük. Ergenekon 10. dalgada durdu, şike operasyonu da X şahsa dokunulduğunda durduruldu. Teklif 3 günde Meclis’ten geçti” dedi.

Kendisinin üstüne düşen görevi yaptığını ifade eden Tayyar, “Yapabileceklerim bu kadar. Ne yapayım, kendimi mi yakayım Çankaya Köşkü’nde? Mahkemeler üst sınırdan değil alt sınırdan ceza verir. 1 yıl ceza alır, iyi halden indirim olur, para cezasıyla çıkar. Tümden göz boyama” diyerek sözlerini noktaladı.

Cumhurbaşkanı Şike Yasası'ndan Rahatsız

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, futbolda şike cezalarında indirim yapılmasını öngören yasayla ilgili rahatsızlığının bulunduğunu söyledi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Gül, "Açıkçası bu yasa ile ilgili rahatsızlığım var. Çünkü altı ay önce çıkmış olan bir yasanın daha düzgün çıkması gerekirdi" dedi.

Yasanın ilk uygulanacağı dönemde değişikliğe uğramasının, yasanın dikkatli bir şekilde incelenmesini gerekliliğini gösterdiğini belirten Gül, "Bunun için inceleniyor" diye konuştu. Yasaya meclisteki bütün partilerin destek verdiğini de ifade eden Gül, kararından önce yasayı incelettiğini söyledi.

HABERE YORUM KAT