1. HABERLER

  2. HABER

  3. Şikayetler Arttı, İDO’ya Yeni Rakip Yolda
Şikayetler Arttı, İDO’ya Yeni Rakip Yolda

Şikayetler Arttı, İDO’ya Yeni Rakip Yolda

İDO fiyatlarına vatandaşın tepkisi artarken, Bursa Büyükşehir'den açıklama geldi

A+A-

Bursa ile İstanbul arasında deniz ulaşımını sağlayan İDO'nun uygulamalarına yönelik artan şikayetler üzerine şirkete rakip firma kurma fikri gündeme geldi. İDO'nun esnek fiyat uygulamasıyla vatandaşları mağdur ettiğini belirten Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Mudanya'dan İstanbul'a yolcu taşımak için çalışmaya başladıklarını açıkladı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak BURULAŞ bünyesinde bir deniz otobüsü işletmesi kuracaklarını belirten Başkan Altepe, yolcu taşıma ve liman izni için harekete geçtiklerini ifade etti.

3 YILLIK BİR ÇALIŞMA

Deniz ulaşımı konusundaki çalışmaların 3 yıldır sürdüğünü anlatan Başkan Recep Altepe, İDO'nun vatandaşları mağdur ettiğini öne sürdü. Başkan Altepe, şunları kaydetti: "Bugüne kadar kara ulaşımı kadar deniz ulaşımı da bizim gündemimizdeydi. Deniz ulaşımı kısa yoldan İstanbul'un Avrupa yakasıyla bağlantıyı direkt sağlayabiliyor. Bu açıdan da büyük bir avantaj. Yaklaşık 1,5 saatte oraya ulaşılabiliyor. Bugüne kadar İDO güzel bir şekilde götürüyordu. Özelleştirmeden sonra her yerde önemli sıkıntılar oluşmaya başladı. En çok fiyat politikası eleştiriliyor. Bu, benim de hiç beğenmediğim bir politika. Hiç hoşuma gitmiyor. Bir 10 liradan 30 liraya çıkmaz. 10 liradan olsa 12 lira olur. Böyle bir dengesizlik olunca herkes rahatsız oluyor. Keşke İDO aynı şekilde işletmeye devam etseydi. Her zaman bu deniz ulaşımı konusunda çalışmamızı yapmıştık."

EN KISA SÜREDE

Kuracakları deniz otobüsü işletmesiyle her an faaliyete geçme safhasına geldiklerini belirten Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, "Şu anda izinlerle ilgili başvuruları yapıyoruz. İzinlerle ilgili liman başkanlığından izin çıkarsa hemen başlayacağız. İstanbul Avrupa yakasına Bursa'dan direkt ulaştırmak istiyoruz. Biz rahat rahat alır ve işletiriz. O konuda arkadaşlarımız pazarlığı yapıyorlar. Bu uygulamayı kısa sürede sonuçlandıracağız" dedi.

Rekabet'e şikayet geldi

İstanbul Deniz Otobüsleri AŞ (İDO) son zamanlardaki uygulamalarıyla ilgili artan yolcu şikayetleri üzerine Rekabet Kurumu'na şikayet edildi. İDO'yu Rekabet Kurumu'na şikayet eden CHP Bursa Milletvekili Turhan Tayan, 'İDO hakkında ön araştırma açılması halinde Rekabet Kanunu'nun 6'ncı maddesinde belirtilen 'Hakim durumu kötüye kullanma' suçunun işlendiği açıkça görülecektir.' dedi.

YENİ ŞAFAK 

HABERE YORUM KAT