1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Şii Milisler Tuzhurmatu'da Halka Şiddet Uyguluyor
Şii Milisler Tuzhurmatu'da Halka Şiddet Uyguluyor

Şii Milisler Tuzhurmatu'da Halka Şiddet Uyguluyor

Şii milisler, Irak'ta Selahaddin ilinin Tuzhurmatu ilçesinde gerilime sebep oluyor.

A+A-

Irak'ta Selahaddin ilinin Tuzhurmatu ilçesinde Sünniler ile Şiiler arasında gerginlik yaşanıyor. Peşmerge ve Şii milislerden oluşan Heşdi Şabi'nin (Halk Toplulukları) güvenliği sağladığı Türkmen ilçesi Tuzhurmatu'da silahlı çatışmalar, öldürme ve yaralama gibi olaylar arttı. 

İlçeden yaşanan şiddet olaylarının sorumlusu olarak "Şii milisler"  gösteriliyor.   

AA muhabirine konuşan Tuzhurmatu Meclisinin üyesi Kemal Ahmet, ilçede neredeyse her gün cinayet ve adam kaçırma olaylarının yaşandığını belirterek, "İŞİD'e yönelik son operasyonlardan sonra Tuzhurmatu ilçesinin çevresinde mezhepsel ve etniksel çatışmalar başladı. Bunların başlıca sorumlusu Şii silahlı milislerdir. Bu milisler, intikam duygusuyla hareket ediyor. Bunlar, geçmişte Şii Türkmen mahallelerine yapılan saldırıların intikamını almak istiyor" dedi.  

Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Tuzhurmatu 11. Büro Başkan Yardımcısı Hasan Baram da Heşdi Şabi'nin ilçeye gelmesinden sonra sorunların çıktığını, özellikle Sünni Arapların hedef alındığını söyledi. Mezhepsel nedenlerle insanların öldürüldüğünü anlatan Baram, "Tuzhurmatu'da vatandaşlar evlerinin önünde öldürülüyor" diye konuştu. 

Tuzhurmatu'da bir dayatma siyaseti olduğunu ileri süren Baram, şunları söyledi:

"Tuzhurmatu Belediye Başkanlığı seçiminde bir Kürt aday kazandı. Selahaddin vilayeti de bu seçimi onaylamasına rağmen Bağdat'taki Şii taraflar, bu makama Kürt olmayan birini atamak istiyor. Tuzhurmatu'daki eğitim fakültesi dekanlığına bir Kürt seçildi. Fakat Irak Yüksek Eğitim Bakanlığı buraya bir Türkmen atadı. Milletvekilleri, Tuzhurmatu'da yaşananları Irak Parlamentosu'nun gündemine taşımalıdır. Yoksa ilçeyi kötü bir gelecek bekliyor." 

AA

HABERE YORUM KAT