1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Şii Milisler Felluce'de 49 Sivili Katletti
Şii Milisler Felluce'de 49 Sivili Katletti

Şii Milisler Felluce'de 49 Sivili Katletti

ABD ve İran destekli Irak ordusu ile şii milislerin Felluce’nin kuzey kesimindeki El-Muhamide bölgesinde IŞİD’ten kaçan 49 sivili katletti.

A+A-

Irak'ta Enbar Valisi Suheyb er-Ravi, Felluce’ye düzenlenen operasyona katılan Şii milislerden oluşan Haşdi Şabi güçlerinin 49 sivili öldürdüğünü, 643'ünü kaçırdığını açıkladı.

Ravi, başkent Bağdat'ta düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Haydar el-İbadi'nin talimatıyla kurulan soruşturma komitesinin, Felluce operasyonu sırasında ilçenin kuzey kesimindeki El-Muhamide bölgesinde sivillere yapılan ihlalleri araştırdığını belirtti.

Komitenin, sivillere yönelik ihlaller tespit ettiğini ifade eden Ravi, Haşdi Şabi güçlerinden bir grubun IŞİD'ten kaçarak kurtulan 49 sivili öldürdüğünü, ayrıca milislere sığınan 643 kişinin kaybolduğunu kaydetti.

Kayıp kişilerin akıbetinin hala bilinmediğine işaret eden Ravi, "Örgütten kaçıp Haşdi Şabi'ye ulaşan yüzlerce kişi de bir süre alıkonulduktan sonra serbest bırakıldı. Bu süreçte, çeşitli yollarla işkenceye maruz kaldılar. Onur kırıcı muameleler gördüler. Haşdi Şabi'ye bağlı bir grubun yaptığı bu ihlaller ve işlediği suçlar konusunda elimizde yeterli delil var." dedi.

HABERE YORUM KAT