1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Şii Alimden Hizbullah ve İran'a "Suriye Eleştirisi"
Şii Alimden Hizbullah ve İran'a "Suriye Eleştirisi"

Şii Alimden Hizbullah ve İran'a "Suriye Eleştirisi"

Lübnan'ın önde gelen Şii alimlerinden Hani Fahs, Suriye'deki iç savaş müdahil olan Hizbullah ve İran'a sert eleştirilerde bulundu.

A+A-

Lübnan'ın önde gelen Şii alimlerinden Hani Fahs, Suriye'deki iç savaş müdahil olan Hizbullah ve İran'a sert eleştirilerde bulundu.

Fahs, Kuveyt'te yayımlanan er-Ra'y gazetesindeki makalesinde, Hizbullah'a hitaben, fırsat varken, Suriye, Lübnan, Irak ve başka yerlerde yaptıklarının doğruluğunu sorgulama çağrısında bulundu. 

"Daha yolun başında yanlıştan dönenlerden olalım" diyen Fahs, "Çok sevdiğiniz Suriye rejimini desteklemenizin sağladığı küçük faydalar, Suriye, Irak ve Lübnan'ın gördüğü zarar yanında bir hiçtir" ifadesini kullandı.

Şii Alim, Hamas'ın, iç savaşın başlamasının ardından başkent Şam'dan Gazze'ye çekildiğini, buna karşın Hizbullah'ın ise Suriye'nin Kusayr kasabasına girdiğini hatırlattı.

"Suriye halkının yardımına koşmanızı kimse engelleyemezdi"

Hizbullah'ın, silahı, özgürlük ve demokrasi sloganları olan sivillerin ayaklandığı bir dönemde acele ederek Suriye'deki savaşa müdahil olduğunu savunan Fahs, fikir adamları ve mucadeleci şahsiyetler bakımından zengin bir ülke olması hasebiyle Suriye'ye daha farklı yönlerden yardım edilebileceğini belirtti. 

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ve Nusra Cephesi'nden önce Hizbullah'ın, Suriye'de "tamamen halk tarafından başlatılan ayaklanmaya" karşı tepki göstermesine çok şaşırdığını aktaran Fahs, şunları kaydetti:

"Siyonistlerin 2006'daki saldırısı karşısında gösterdiğiniz direnişle övünen Suriye halkının yardımına koşmanızı kimse engelleyemezdi. Siz ve İran'ın desteğiyle ayakta duran ancak size bağlı olmayan Suriye rejimi için bedel ödemeden ve 'işgalci imajıyla yaftalanmadan' söz sahibi olabilirdiniz." 

"Araplık ile siyonizmi aynı kefeye koydunuz"

Hizbullah'ı, IŞİD'in şiddet eylemleri ve Esed rejiminin varil bombalarıyla halkın yenildiği düşüncesine kapılmak suretiyle, "Araplık ve siyonizmi aynı kefeye koymakla" suçlayan Fahs, "Gücünüzü Suriye rejimine karşı kullanarak, vesayeti bırakıp tarihi hedeflerinizi elde etmiş olacak ve Suriye halkıyla temiz bir ilişki kurmuş olacaktınız" yorumunu yaptı.

İran'ı da Suriye krizindeki tutumu konusunda eleştiren Fahs, "Ermeniler ile Şii Azerilerin çatıştığı zaman Azerileri haksız bularak tarihi duruş sergileyen siz İranlılar, ne oldu da zülme karşı baş kaldırmayı sizden öğrenen mazlum Suriye halkından yana olmadınız" ifadesini kullandı. 

Fahs, makalesini şu sözlerle tamamladı:

"Krizin büyümesine gerek kalmadan rejim ile halk arasında barışçıl yollarla da çekişme devam edebilirdi ancak sizler halkların yanında yer almak yerine rejimlerden yana taraf tuttunuz. Kudüs'ten geçen özgürlük planı yerine Arsal, Şeyh Miskin ve Humus'a yöneldiniz. Esed rejimine destek vermenizi isteyenlerin, Suriye halkının sesine kulak vermenizi engellemesinin caiz olmadığını bilmelisiniz."

AA

HABERE YORUM KAT

1 Yorum