1. HABERLER

  2. HABER

  3. "Sığınmacılara Uygulanan Muamele Nedeniyle Şok Oldum"
"Sığınmacılara Uygulanan Muamele Nedeniyle Şok Oldum"

"Sığınmacılara Uygulanan Muamele Nedeniyle Şok Oldum"

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Suriyeli “sığınmacı”ların Macaristan ve Sırbistan'da gördükleri muamelenin kabul edilemez olduğunu söyledi.

A+A-

Genel Sekreter Ban, BM Genel Kurulu genel görüşmeleri öncesi gündemdeki konulara ilişkin gazetecilere açıklamalarda bulundu. Genel Kurul toplantıları sırasında birçok dünya liderinin New York'ta toplanacağını kaydeden Ban, önemli krizlerin masaya yatırılacağını belirtti.

Konuşmasında Suriye'deki krize ve bununla bağlantılı “sığınmacı” problemine değinen Ban, burada çatışanların tüm insanî normları çiğnediğini belirterek, bu trajediyi bitirmenin çatışan taraflara, komşu ülkelere ve bu çatışmalara destek sağlayan dış güçlere düştüğünü söyledi.

“Kendini Onların Yerine Koyun”

Suriye'de savaştan kaçan sivillere, sığınma taleplerinin kabulü de dâhil her türlü desteğin verilmesi gerektiğini kaydeden Ban, bunun karşısında duranlara empati tavsiye etti.

"Kendinizi onların yerine koyun." diyen Ban: "Varil bombaları ve vahşetle yüz yüze olan Suriyeliler kendi ülkelerinden kaçarak başka ülkelere sığınmaya devam edecek. Ülkesinde tüm umutları tükenenler başka yerlerde çıkış arayacak. Bu çok doğal. Biz de böyle bir şeyle karşılaşsak kendimiz ve çocuklarımız için aynı şeyi yaparız." dedi.

Suriyelileri kabul eden Türkiye ve diğer ülkelere teşekkür eden Ban, tüm ülkelere sorumluluklarını yerine getirerek yasal yükümlülüklerini gerçekleştirme çağrısı yaptı.

"Sığınmacılara Uygulanan Muamele Nedeniyle Şok Oldum"

Ban, sığınmacıların Macaristan ve Sırbistan'da karşılaştıkları muameleyi de eleştirerek: "Sığınmacı ve göçmenlerin buralarda uğradıkları muamele nedeniyle şok oldum. Bu kabul edilebilir değil. Tüm ülkelerin kendi sorunları var ancak savaş ve işkenceden kaçan insanlara şefkatle yaklaşılmalı ve insanlık onurlarına saygı gösterilmeli." diye konuştu.

Genel Sekreter, hem Avrupa ülkelerine hem de Asya ülkelerine, nereden gelirlerse gelsinler “sığınmacı”lara insan hakları temelinde muamele etme çağrısında bulundu.

HABERE YORUM KAT