1. HABERLER

  2. HABER

  3. "Sığınmacı"lar Yunanistan Adalarına Akın Ediyor
"Sığınmacı"lar Yunanistan Adalarına Akın Ediyor

"Sığınmacı"lar Yunanistan Adalarına Akın Ediyor

Avrupa ülkelerine ulaşmak için birçok zorluğu göze alıp yola çıkan “sığınmacı”lar, Yunanistan adalarına gelmeye devam ediyor.

A+A-

Sadece bu ay Midilli adasına günde yaklaşık 2 bin “sığınmacı”nın geldiği belirtiliyor.

Ortalama 40 kişilik gruplar halinde şişme botlarla yola çıkan “sığınmacı”lar adaya ayak bastıklarında büyük mutluluk yaşıyor.

İlk olarak gönüllüler tarafından karşılanan “sığınmacı”ların su ve yiyecek gibi ihtiyaçları karşılanıyor, ardından da başka bir uzun yolculuk “sığınmacı”ları bekliyor.

Kayıt altında olmadıkları için otobüs veya taksiye binemeyen “sığınmacı”lar, kendilerini ana karaya götürecek gemilerin hareket ettiği limana ulaşmak için 65 kilometre yürümek zorunda kalıyor.

Limanda, işlemlerinin tamamlanmasının ardından Yunanistan’ın adalardaki yoğunluğu hafifletmek için kiraladığı gemilere yerleştirilen “sığınmacı”lar, Atina'nın Pire Limanı'na doğru hareket ediyor.

“Sığınmacı”lar buradan önce Selanik'e, daha sonra da Balkanlar üzerinden Avrupa ülkelerine ulaşmayı hedefliyor.

Yunanistan makamlarınca yapılan açıklamalarda, Yunanistan’a gelen “sığınmacı” sayısının önceki yıla oranla üç kat arttığı belirtiliyor.

Öte yandan Uluslararası Göç Örgütü (IOM), yıl başından bu yana 309 bin 356 “sığınmacı”nın Yunanistan üzerinden Avrupa'ya geçtiğini açıkladı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT