1. HABERLER

  2. HABER

  3. Sigaraya Açıktan Satma Yasağı
Sigaraya Açıktan Satma Yasağı

Sigaraya Açıktan Satma Yasağı

Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu'nun dün yürürlüğe giren yönetmeliğine göre tütün ürünleri, dükkân ve marketlerin açık raflarında tutulamayacak.

08 Temmuz 2011 Cuma 11:04A+A-

Satıcılar, ürünlerini 18 yaşından küçüklerin ulaşamayacağı kapalı dolaplarda ya da tezgâh altında bulunduracak. Kurallara uymayan alışveriş merkezlerine gerekli şartları yerine getirmeleri için 15 günlük ek süre verilecek. Aksi durumda satış ruhsatının iptali dahil ağır cezai yaptırımlar uygulanacak.

TAPDK'nın, 7 Ocak 2011'de tütün mamulleri ve alkollü içkilerin satışına ve sunumuna ilişkin yayımladığı yönetmelik altı aylık geçiş süresinin ardından dün itibarıyla resmen yürürlüğe girdi. Yönetmeliğe göre, tütün mamulleri, dışarından görünecek şekilde tezgâh üstünde ya da dükkânın herhangi bir noktasında açıktan satılmayacak. Ancak bu ürünleri satan esnaf, aylar öncesinden uyarılmasına rağmen yönetmeliğin yürürlüğe girdiği ilk gün sınıfta kaldı. İstanbul genelinde tütün mamulü satan dükkân ve marketlerde sigaraların dışarıdan görülecek şekilde açıktan satıldığı görüldü. Yönetmeliği duyduklarını ancak uygulamanın nasıl olacağına ilişkin bilgi sahibi olmadığını söyleyen esnaf Bekir Bardak, "Yönetmeliği doğru buluyorum. Ancak yetkililer uygulamanın nasıl olacağını bildirmedikleri için bir şey yapmadık." diyor. Sigarayla mücadelede önemli mesafeler kat edildiğini de dile getiren Bardak, 18 yaşından küçüklerin sigaraya alışmaması için anne-babaların çocuklarını dükkâna sigara almaya göndermemesi gerektiğini hatırlatıyor. Bir başka marketin yetkilisi olan Ömer Narin ise konuyla ilgili sigara üretici firmalarının kendilerini devamlı şekilde bilgilendirdiklerini anlattı. Birkaç gün içinde ürününü sattığı sigara firmasının yönetmeliğin gerektirdiği şekilde dolap temin edeceğini ifade etti.

Yeni uygulamayla birlikte 18 yaşını doldurmamış çocukları sigaranın özendiriciliğinden uzak tutarak sigaraya başlamamalarının sağlanması hedefleniyor. Yönetmeliğin en dikkat çeken tarafını sigara satış noktaları oluşturuyor. Büyük marketlerde satış için ayrı bir yer oluşturulmasını isteyen yönetmelik, fizikî şartları sebebiyle böyle bir imkânı bulunmayan ve içerisi dışarıdan görünen yerler için, 'yüzü şeffaf olmayan dolaplara koyun' şartı getirdi. Böylelikle binlerce küçük markette bu dolaplar kullanılacak. Bu duruma uyulmaması halinde uyarı yapılacak ve düzeltilmesi için 15 gün süre verilecek. Bu süre sonunda aykırılığın giderilmediğinin anlaşılması halinde idari yaptırımlar uygulanacak.

YEŞİLAY GÖNÜLLÜLERİ TAKİPTE

Tütün mamullerinin satışı ve sunumuyla ilgili kamu yetkililerinin yanı sıra Türkiye Yeşilay Cemiyeti de yönetmeliğin uygulamasını takip ediyor. Yönetmeliğin yürürlüğe girmesinin sevindirici olduğunu söyleyen Yeşilay Başkanı Muharrem Balcı, denetim noktasında işin sıkı tutulması gerektiğini belirtti. Söz konusu yönetmelik yürürlüğe girse de dükkân ve marketlerin halen açıktan sigara satmaya devam ettikleri noktasında yetkilileri uyaran Balcı, "Bundan sonra bekleyip göreceğiz. Denetimlerin çok sıkı olması gerekiyor. Yeşilay olarak gönüllülerimizi bilgilendirdik. Onlar da denetçi gibi çalışarak sigara satan işletmeleri gezecek. Kurallara uyulup uyulmadığı konusunda hem bizi hem de kamu yetkililerini bilgilendirecek." diye konuştu.

ZAMAN
 

HABERE YORUM KAT