1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Şiddet Ortamı Neye/Kime Hizmet Ediyor?
Şiddet Ortamı Neye/Kime Hizmet Ediyor?

Şiddet Ortamı Neye/Kime Hizmet Ediyor?

PKK’nin tırmandırdığı şiddet dalgasının toplumsal cinnet ve infial haline doğru gittiğini gösteren gelişmeler yaşanıyor. Gerilim arttıkça mantık daha fazla köreliyor. Milliyetçi ruh kabardıkça adalet, insaf ve vicdan daha fazla ayaklar altında çiğneniyor.

A+A-

Haşim Ay / Haksöz Haber

Suruç hadisesi bahane kılınarak 20 Temmuz’da PKK tarafından start verilen  şiddet dalgası, gün geçtikçe daha da büyüme ve yayılma istidadı gösteriyor. Kısa süre sonra “Özyönetim” ilanına dönüşen PKK şiddeti, Kürdünden Türküne, doğusundan batısına tüm ülke ve insanı için hayatı cehennemleştirmeye devam ediyor. Gelinen nokta her anlamda büyük bir faciayı çağrıştırıyor. Çözüm Sürecinde zaten varolagelen yüksek gerilim hattı, gelinen noktada tüm toplumu çarpmış vaziyette. Örgütün baskı ve şiddet temelinde inşa ettiği “devrimci halk savaşımı”, Kürt halkından yüz bulmadı şükür ancak son iki gündür, özellikle de Dağlıca’da yaşanan asker ve Iğdır’da gerçekleşen polis katliamları ülkenin Türklükle özdeşleştirilen İç Anadolu ve batı hattında tehlikeli ve her bakımdan provokasyona açık bir milliyetçi tepkiyi tutuşturmuş durumda.

MİLLİYETÇİ TEPKİ KİME KAZANDIRIR?

PKK’nin tırmandırdığı şiddet dalgasının toplumsal cinnet ve infial haline doğru gittiğini gösteren gelişmeler yaşanıyor. Gerilim arttıkça mantık daha fazla köreliyor. Milliyetçi ruh kabardıkça adalet, insaf ve vicdan daha fazla ayalar altında çiğneniyor. Bu kirli ve gerilim dozu yüksek zeminde ortaya konulan kitlesel tepkilerin sahibine yıkıcı olarak geri dönmesi büyük ihtimal. Provokasyonlara son derece açık bir süreçten geçiyoruz.

Mesela Çukurca’da askere ve hemen sonrasında Iğdır’da polise yönelik olarak gerçekleştirilen katliamlar üzerine bina edilen kitlesel tepki eylemleri tam da PKK’nin ve kaostan nemalanan kesimlerin işine yarayan cinsten.

(...)

Yazının Devamı>>>