1. HABERLER

  2. HABER

  3. Sicilya Kanalı'nda 800’ü Aşkın Mülteci Kurtarıldı
Sicilya Kanalı'nda 800’ü Aşkın Mülteci Kurtarıldı

Sicilya Kanalı'nda 800’ü Aşkın Mülteci Kurtarıldı

Akdeniz'in "Sicilya Kanalı" olarak tanımlanan bölgesinde, son birkaç saatte 800'den fazla mülteci kurtarıldı.

A+A-

İtalyan haber ajansı ANSA’nın haberine göre, İtalyan donanmasına ait iki gemi, iki sahil güvenlik devriye botu ve Panama bandıralı ticari bir gemi, 800’ü aşkın mültecinin kurtarılmasına yardım etti.

İtalyan donanmasına ait iki geminin yaklaşık 400 mülteciyi kurtardığı, 250 kişiyi taşıyan ve zor durumda olan mültecileri taşıyan tekneye, bir sahil güvenlik botunun yardım ettiği ifade edildi.

Sahil güvenliğe ait bir başka devriye botunun ise Lampedusa Adası'nın 103 mil güneydoğusunda 95 Eritreli mülteciyi, Panama bandıralı geminin de adanın 100 mil güneyinde zor durumdaki teknede bulunan 80 mülteciyi kurtardığı kaydedildi.

İtalya’nın Afrika’ya en yakın kara parçası Lampedusa Adası civarında son olarak 3 ve 11 Ekim'de yaşanan teknelerin alabora olması olaylarında yaklaşık 400 mülteci hayatını kaybetmişti.

Yaşanan bu trajedilerin bir daha tekrar etmemesinin önüne geçmek için İtalya, güvenlik üniteleriyle Sicilya Kanalı’nda mültecilere yönelik "Mare Nostrum (Bizim deniz)" adıyla insani yardım operasyonu başlatmıştı. Son kurtarma operasyonunda 400 mülteciyi kurtaran donanma gemilerinin bu operasyon kapsamında bölgede görev yaptıkları belirtildi.

AA

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT