1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Sıcak Sınır Ötesinde Yaşamı Zorlaştırdı
Sıcak Sınır Ötesinde Yaşamı Zorlaştırdı

Sıcak Sınır Ötesinde Yaşamı Zorlaştırdı

Esselame Sınır Kapısı yanında kurulan çadırlara sığınan Suriyelilerin yaşamı, havaların ısınmasıyla daha da zorlaştı.

A+A-

(AA) - Başta Halep olmak üzere değişik kentlerden Azez ilçesinde kurulan çadırlara sığının Suriyeliler, İHH İnsani Yardım Vakfı ile bazı sivil toplum kuruluşları ve hayırseverlerin sağladığın yardımlarla hayatlarını sürdürmeye çalışıyor. Ağır kış şartlarını güçlükle atlatan Suriyelilerin yaşamı sıcak hava nedeniyle iyice zorlaştı.

İHH, Türkiye sınırına yakın alanda kurulan çadırlarda barınan Suriyelilere ramazanda iki öğün yemek veriyor. Su sorunu ise alanda kurulan depo ve çeşmelerle gideriyor. Elektriğin düzenliği verilemediği çadırlarda barınan sığınmacıların en büyük sıkıntısı ise sıcak hava. Bu durumdan da en çok çocuklar etkileniyor. 

İHH İnsani Yardım Esselame Sınır Kapısı Sorumlusu Serkan Öktem, AA muhabirine yaptığı açıklamada, havaların ısınmasıyla sıkıntılarının arttığını, hastalık ve haşerelerle karşı karşıya kaldıklarını söyledi.

Olası hastalıklara karşı haftada iki gün ilaçlama yaptıklarını anlatan Öktem, "Şu an buradaki bin 500 çadırda 15 bin kişi yaşıyor. 9 aydır birçok hizmette bulunduk. ilerleyen günlerde gönüllü doktorlarımız buraya gelerek çalışma yapacaklar" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT