Şeyh Said'e Hakaretten Bahçeli'ye Dava

12.08.2010 17:32
Şeyh Saide Hakaretten Bahçeliye Dava
Şeyh Said’in torunu Diyadin Fırat, MHP lideri Devlet Bahçeli hakkında, dedesine “bozuntu” dediği için 5 TL’lik sembolik tazminat davası açtı.

Şeyh Said'in torunu Diyadin Fırat, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) lideri Devlet Bahçeli hakkında, dedesine "bozuntu" dediği için 5 TL'lik sembolik tazminat davası açtı. Davanın ilk duruşması, Ekim ayında Ankara'da görülecek.

Şeyh Said'in torunu Diyadin Fırat, 13 Aralık 2009'da dedesine "bozuntu" diyen MHP Lideri Devlet Bahçeli hakkında, Ankara Nöbetçi Asliye Hukuk  Mahkemesi'ne suç duyurusunda bulundu.

Fırat, dilekçesinde, Şeyh Said için "Malumunuz Kürdistan Azadi Örgütü'nün (Kürdistan Özgürlük Hareketi) siyasi önderi Şeyh Said Efendi ve 46 arkadaşı, 28 Haziran'ı 29 Haziran'a bağlayan gece, İstiklal Mahkemesi'nin haksız ve hukuka aykırı kararıyla asılarak şehit edilmiştir." ifadelerini kullandı.

Ankara 4. Sulh Hukuk Mahkemesi Fırat'ın bu dilekçesini kabul ederek, Bahçeli hakkında dava açılmasına karar verdi. Davanın ilk duruşması 19 Ekim'de Ankara'da görülecek.

Diyadin Fırat, dedesine hakaret eden Devlet Bahçeli'den sembolik olarak 5 TL tazminat talep etti.

Konu hakkında AKnews'e konuşan Diyadin Fırat, Devlet Bahçeli'nin her konuşmasında hakaret içeren cümleler kullandığını belirterek, "Artık bu durumdan sıkıldık. Bu nefretin nedenini öğrenmek istedik" dedi. Fırat, Bahçeli'den talep ettiği tazminat miktarının 5 TL ile sınırlı olmasını şu şekilde açıkladı:

"Bahçeli'nin parasında gözümüz yok. Bir daha bu tür kelimeler kullanmaması için bu davayı açtım. Bahçeli'nin üslubunu düzeltmesi gerekiyor. İnsan ilişkilerinde, ahlak ve saygı önemlidir."

Bahçeli ne demişti?

Devlet Bahçeli 13 Aralık 2009 günü Ankara Tandoğan Meydanı'nda düzenlediği mitingde "Bölücü hükümettedir, iktidardadır. Şeyh Sait bozuntularına ve yıkım taşeronu Recep Tayyip Erdoğan'a cevabını mutlaka verir" ifadelerini kullanmıştı.

 • Yorumlar 2
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim