1. HABERLER

  2. HABER

  3. Şeyh Raid Salah Serbest Bırakılmadı
Şeyh Raid Salah Serbest Bırakılmadı

Şeyh Raid Salah Serbest Bırakılmadı

Şeyh Raid Salah bırakılmadı. Şartlı tahliye kararı veren mahkeme Salah'ı Pazartesi gününe kadar tutuklu tutacak.

16 Temmuz 2011 Cumartesi 09:34A+A-

HAKSÖZ-HABER

İngiltere'de tutuklu bulunan Şeyh Raid Salah'ın Pazartesi bırakılacağı ifade edilmişti. Ancak İngiltere Yüksek Mahkemesi'nin tahliye kararına İngiliz Hükümeti avukatlarının itiraz hakları bulunduğu için Salah'ın Pazartesi gününe kadar serbest bırakılmayacağı öğrenildi. Hükümet avukatlarının tahliye kararına itiraz etmeleri durumunda da Salah'ın tutukluluğu devam edecek. 

Raid Salah’ın serbest bırakılması için Türkiyeli Filistin Dostları bugün 15.00’te İstanbul Tepebaşı’ndaki İngiltere Konsolosluğu önünde protesto çağrısında bulunmuşlardı. Ancak Yüksek Mahkemenin kararı sonrasında protesto eyleminin iptal edildiği duyurulmuştu. Şeyh Salah'ın serbest bırakılmaması ve Pazartesi günü hükümet avukatlarının aleyhte görüş belirtmeleri durumunda bırakılmayacak olması karşısında protesto eyleminin yapılacağı ve eylemin iptal edilmediği ifade edildi. 

Türkiyeli Müslümanlar birçok eylemle Raid Salah’ın tutuklanmasını protesto etmişlerdi. Filistin Dostları, Filistin’in sesi olan Raid Salah’ın İngiliz devletince maruz kaldığı bu zulme sessiz kalmayacaklarını ve Raid Salah serbest bırakılana kadar İngiliz devletinin bu açık hukuksuzluğunu teşhir etmeyi ve direniş önderi Raid Salah’la dayanışmayı sürdüreceklerini ifade etti. Gelişmelere bağlı olarak eylemin önce iptal edildiğinin duyurulması ve daha sonra eylemin yapılacağının bildirilmesiyle ilgili olarak Filistin Dostları, sorumluluk sahibi tüm insanlardan özür dilediğini ifade etti.

İngiliz devletinin takındığı küstahça tutumu bugün (16 Temmuz Cumartesi) saat 15.00’te Tepebaşı’ndaki İngiliz Konsolosluğu önünde kitlesel bir basın açıklamasıyla protesto edeceklerini ilan eden Filistin Dostları, sorumluluk sahibi herkesi duyarlı olmaya ve protestoya katılmaya çağırdı. 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum