Şeyh Makdisi’den “Felluce’deki Direnişin Yanında Olun” Açıklaması

02.06.2016 13:49
Şeyh Makdisi’den “Felluce’deki Direnişin Yanında Olun” Açıklaması
Ürdünlü ilim adamı Şeyh Makdisi Twitter hesabı üzerinden gündeme dair açıklamalar yapmaya devam ediyor.

Felluce direnişi hakkında olumsuz konuşanları eleştiren Makdisi’nin yazısı şu şekilde:

“Sözlerinizin, kardeşleriniz üzerinde kılıç olmasına izin vermeyin!”

İçinizden bazı zayıf fikirli insanlar, hem Şeriat menfaatinden hem de akılcılıktan noksan olarak IŞİD’in kökünün kurutulması gerektiğinin gevezeliğini ve çığırtkanlığını yaparken, Felluce sahadaki Ulusal Seferberlik güçlerine bağlı olan (El Haşd Eş Şâbi) Şii milisler ve havadan saldıran koalisyon güçleri tarafından kuşatılmış, katledilmiş, yakılmış ve yok edilmiştir.

Âdil bir âlimin fetvasında, güncel gerçeklik, değişen olgular ve koşullar ve zamanın değişkenliği de göz önünde bulundurulmaktadır. Ancak hükümete bağlı olan âlimin verdiği hüküm ve onun bağnaz ve ön yargılı hukuk anlayışında, kendisinin veya partisinin ya da iktidarın hevâ ve arzusu dışında olan şeyler dikkate alınmaz.

Felluce’de yaşananlar, aklıselim, adil ve dürüst olan her insana, onun kendi nefsi, kişisel intikamı ve menfaati üzerine olan arzularına son vermek için çağrıda bulunmaktadır. Yaptığının aksine, Ehli Sünnetin çıkarlarını dikkate almak zorundadır ki bu onların yararına olsun. Bu aşamada hem Ehli Sünneti hem de onların şerefini koruması gerekmektedir.

Eğer sahip olduğun ego aldığın kararları değiştirmeni engelliyorsa, geçici bir süre için bile olsa, Felluce’de yaşanan felaketten dolayı, en azından bir süre sükût et ve Şia milislerinin ve koalisyon güçlerinin eline düşmüş olan kardeşlerin için ağzından çıkan sözlerinin, onlar üzerinde bir kılıç olmasına izin verme!..

Şeyh Ebu Muhammed el Makdisi

Twitter hesabı: @lmaqdese

Tercüme: Zehra Hanzade / Küresel Analiz

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim