1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LİBYA

  4. Seyfülislam: Libya’da Tek Çözüm Sandık
Seyfülislam: Libya’da Tek Çözüm Sandık

Seyfülislam: Libya’da Tek Çözüm Sandık

Kaddafi’nin oğlu Seyfülislam, Libya’da en iyi çözümün sandığa gitmek olacağını söyledi. Oğul Kaddafi ‘Üç ay içinde seçimi yaparız. AB, BM ve NATO’dan gözlemciler de gelsin, babam da bunu istiyor” dedi.

17 Haziran 2011 Cuma 06:53A+A-

NATO uçakları, dün Libya'nın başkenti Trablus'da Devlet Başkanı Muammer Kaddafi'nin Bab el Aziziye karargahını hedef alırken, oğul Kaddafi'den ilginç bir çıkış geldi. Seyfülislam Kaddafi, en iyi çözümün uluslararası gözlemciler eşliğinde seçime gitmek olduğunu ve bunu babasının da istediğini söyledi.

Corriere Della Sera'ya konuşan Kaddafi, "Sandığa gidelim ve iyi olan kazansın" deyip ekledi: "Hatta şeffaflığımızın göstergesi olarak üç ay içinde uluslararası gözlemcilerin bulunacağı seçimi yapabiliriz. En geç yıl sonu. Bunu biz ayarlamayalım. AB, Afrika Birliği, BM, hatta NATO'yu dahi kabul ediyoruz."Oğul Kaddafi, 'El Kaide'nin adamları' olarak nitelediği Bingazi'deki muhaliflere ve Fransa lideri Nicolas Sarkozy'ye yüklenirken, Libya'da ezici çoğunluğun babasını desteklediğini, seçimin de bu bunu kanıtlayacağını savundu: "Muhalifler ve Paris kuklaları. o zaman görecek. Muhalifler, 17 Şubat'a dek babamın adamlarıydı, şimdi liderliğe soyundular. Bu gülünç. NATO müdahalesi olmasa, uzun zaman önce mağlup olurlardı."

'Muhalifler Paris'in kuklası'

Artık 17 Şubat öncesi bir Libya'nın olamayacağını söyleyen oğul Kaddafi "1969'dan beri babamın geliştirdiği rejim öldü ve gömüldü. Tamamen yeni bir şey yapmalıyız" ifadesini kullandı. Seçimi Bingazi'deki Geçici Ulusal Konsey'in kazanması olasılığına dairse Seyfülislam, "O zaman buna şapka çıkarırız ama bizim zaferimiz olacağına eminim. Kaybedersek yönetimi bırakır ve kurallara saygılı oluruz" dedi. "42 yılın ardından bunu babanız da istiyor mu" sorusuna "Elbette" yanıtı veren Seyfülislam, babasının sürgüne hazır olup olmadığına dair ise "Hayır, bunun için gerekçe yok. Burası bizim ülkemiz. Asla başka yere gitmeyecek. Burada doğdu, burada ölecek ve sevdiklerinin yanına gömülecek" dedi. Oğul Kaddafi, ABD, Yeni Zelanda veya Avustralya'yı model alabileceklerini söylerken "İnanıyorum ki gelecekte Libya'da güçlü yerel özerklik ve Trablus'ta federal bir hükümet kurulur" dedi.

'Acil ateşkes ilan edin, görüşelim'

Öte yandan Kaddafi'nin muhalefetle görüşmelere 'acil ateşkes ilanı sonrası başlama' şartını öne sürdüğü iddia edildi. Kaddafi'nin tarafsız yerde görüşmek istediği, Malta, Kahire veya Tunus olabileceği belirtildi.

STAR

HABERE YORUM KAT