1. HABERLER

  2. HABER

  3. Sevk Zulmü Tüm Çağrılara Rağmen Uygulandı
Sevk Zulmü Tüm Çağrılara Rağmen Uygulandı

Sevk Zulmü Tüm Çağrılara Rağmen Uygulandı

Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi'nden 10 Hizbullah hükümlüsü, ailelerine yüzlerce kilometre uzaklıktaki Sivas Cezaevine götürüldü.

25 Temmuz 2011 Pazartesi 10:53A+A-

Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi'nden Sivas Cezaevi'ne sevk edilen 10 Hizbullah hükümlüsünün yakınlarının çağrısı bir kez daha duyulmadı. Cezaevinde kalan mahkumlardan çok aileleri cezalandırıcı bir uygulama olarak kabul edilen sevk zulmü tüm çağrı ve girişimlere rağmen gerçekleşti.

Mahkum ailelerinden edinilen bilgilere göre, daha önce kendilerinin isteği dışında Sivas'a sevkleri çıkarılan, Fırat Öztepe, Kasım Erkan, Hayrettin Demir, Süleyman Çiftsüren, İdris Şimşek, Fikri Boylu, Asıf Güneş, Mesut Tuncel, Yaşar Zengin ve Mehmet Fidancı dün Sivas'a götürüldü.

Yakınlarının kendilerinden habersiz olarak apar topar Sivas'a götürülmesine tepki gösteren mahkum aileleri, daha önce de bu sevklerin aileleri ve mahkumları cezalandırmaya yönelik olduğunu belirtmiş, yetkililerden ya sevkleri durdurmalarını ya da yakın bir yere yönlendirilmesini istemişlerdi.

DİYARBAKIR’A YAKIN ONLARCA CEZAEVİ VAR

Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan 17 Hizbullah hükümlüsünün sevkleri, ailelerinin yaşadıkları yerlerden yüzlerce kilometre uzak illere çıkmış; sevklere tepki gösteren aileler Adalet Bakanına, Cumhurbaşkanına ve Başbakana seslenerek bu sevk zulmünü durdurun çağrısında bulunmuşlardı.

hizbullah-mahkum-ailesi.jpg

BU BİR KEYFİ MUAMELE VE ZULÜMDÜR

Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde yatan ve Hizbullah davasından hüküm giyen 17 kişinin, ailelerinin yaşadığı yerlerden yüzlerce kilometre uzak cezaevlerine sevklerinin çıkması “Mahkûm yakınlarına ceza” olarak yorumlandı.  

Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nden Sivas’a sevki çıkan 17 Hizbullah hükümlüsünden İdris Şimşek’in eşi Emine Şimşek, eşinin 2002 yılından beri cezaevinde olduğunu söyledi. Eşinin ilk önce Bingöl’e sürgün edildiğini, daha sonra tekrar Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevine geri getirildiğini belirten Emine Şimşek, şimdi de Sivas’a sürgün edileceğini söyledi.

AİLEYİ DE CEZALANDIRIYORLAR!

Emine Hanım sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu bir keyfi muamele ve zulümdür. Ben Diyarbakır’da ikamet ediyorum, her ay nasıl Sivas’a gideriz. İki çocuk ile birlikte yüzlerce kilometre uzağa ve bilmediğim bir yere nasıl giderim. Senede bir defa bile görüşe gidemem. Zaten onların da amacı budur. Bu şekilde hem aileleri hem cezaevindeki yakınlarımızı cezalandırmak istiyorlar. Onun görüşüne gitmemem için ve uzaklarda tek başına yalnız kalmak için bu politikalar geliştiriliyor. Bunun tek adı; aileyi cezalandırmaktır.

Diyarbakır’a yakın il ve ilçelerde onlarca cezaevi var, neden yakın yerler değil de uzak yerlere sevkleri çıkıyor. Adalet Bakanlığı olmuş zulüm bakanlığı… Eğer gerçekten Adalet Bakanlığı ise bu zulmü yapmaz. Zaten eşime haksız yere 30 yıl ceza verilmiş, bu zulmün üstüne bir de sürgün zulmü… Allah’tan korkun!  Elinizi vicdanınıza koyun ve bu yanlıştan bir an önce dönün.”

hizbullah-mahkum-ailesi-felcli.jpg

"Felçli Çocuğumla Sivas'a Nasıl Giderim?"

Hizbullah davasından hükümlü olan ve Sivas’a sevki çıkan Fikri Boylu’nun eşi Şüheda Boylu, bir çocuğunun felçli olduğunu ve babasına çok düşkün olduğunu ifade ederek, “Eğer eşimi Sivas’a sürgün olarak gönderirseniz, bu çocuğumun vebali boynunuzadır” dedi. 1995 yılından beri eşinin cezaevinde tutulduğunu söyleyen Şüheda Boylu, bir çocuğunun felçli olduğunu ifade ederek, “Benim çocuğum yüzde 99 engellidir ve babasına çok düşkündür. Eğer yarın babasını görmek istese ben nasıl onu Sivas’a kadar götüreceğim. Allah’tan hiç mi korkmuyorsunuz?” diye konuştu.

M. Salih Keskin / Doğruhaber - İLKHA

HABERE YORUM KAT

4 Yorum