1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. İRAN

  4. Şeriati: 'İran Halkı Suriye Direnişini Destekliyor'
Şeriati: İran Halkı Suriye Direnişini Destekliyor

Şeriati: 'İran Halkı Suriye Direnişini Destekliyor'

Muhammed Şeriati El Cezire'de katıldığı televizyon programında Esed'in katliamlarını ve İran'ın Suriye politikası üzerine çarpıcı açıklamalarda bulundu.

A+A-

İran'lı muhaliflerden aynı zamanda eski Cumhurbaşkanı Hatemi'nin yardımcılığını ve resmi sözcülüğünü yapmış olan Muhammed Şeriati Tahran'dan El Cezire'ye bağlandığı televizyon programında Esed'in gerçekleştirdiği katliamları ve İran'ın Suriye politikası üzerine çarpıcı açıklamalarda bulundu.

İranlı muhaliflerden aynı zamanda eski Cumhurbaşkanı Hatemi'nin yardımcılığını ve resmi sözcülüğünü yapmış olan Muhammed Şeriati El Cezire'de katıldığı televizyon programında Esed'in katliamlarını ve İran'ın Suriye politikası üzerine çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Şeriati, Suriye'de yaşanan katliamlara dikkat çekerek; Ahmedinejat'ın halkını katleden zalim Esad rejiminin yanında yer almasını kınadıklarını dile getirdi. Ayrıca "Suriye'de mezhep savaşı çıkarılmaya çalışılıyor" yaklaşımını ele alan Muhammed Şeriati, Suriye'de mezheb savaşı olmadığını bu söylemin rejimin ve destekçilerinin dezenformasyonu olduğunu dile getirdi.

İran halkı Suriye direnişini destekliyor!

Öte yandan Hatemi ve Rafsancani'nin de Şii olduğunu ancak zalime karşı Suriye halkının direnişini desteklediklerini dile getirdi. Olayı "mezhep çatışması çıkacak" boyutuna taşıyanların Esed'e ve destekçilerine yarar sağladığına dikkat çeken Muhammed Şeriati, İran halkının Ahmedinejat yönetiminin Suriye politikasına karşı olduğunu belirterek " Allah'ın izniyle er yada geç Suriye halkının kazanacağını" dile getirdi.

Hizbullah'ın Zalim Esed'e verdiği destek yaptığı en büyük hataydı!

Hizbullah'ın Esed verdiği destek üzerine şu tespitlerde bulundu.

Hizbullah'ınZalim Esed'e verdiği desteğin büyük hata olduğunu ifade eden Şeriati, " Hizbullah'ta, Hamas gibi halkın yanında yer almalıydı halkın yanında yer almamak ile çok büyük bir hata yaptı" Dedi.

Ayrıca Ahmedinecad'ın da kendi yanlış siyasetini "direniş hattı" üzerinde meşru göstermeye çalışmasının da büyük bir yanılgı olduğuna dikkat çekerek İran halkının içinde  Suriye direnişini destekleyenler  olduğu gibi,  Hizbullah içinde de zalim Esed'e karşı olanlar olduğunu belirtti.

Haber: Umut İslam Ayar / TİMETÜRK 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum