1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. TUNUS

  4. Şeriat İsteyen Partiye Kuruluş İzni Verildi
Şeriat İsteyen Partiye Kuruluş İzni Verildi

Şeriat İsteyen Partiye Kuruluş İzni Verildi

Tunus’ta İslam kurallarını uygulamak isteyen bir partiye kuruluş izni verildi. Bu iznin, İslami bir yönetim isteyen diğer partilerin de önünü açacağına işaret ediliyor.

A+A-

Tunus’ta Hamadi El Cibali başkanlığındaki geçici hükümet, geçen Salı günü, başkanlığını Kanada Müslümanları’nın eski resmi sözcüsü Şeyh Said El Ceziri’nin yaptığı İslami ‘Rahmet’ Partisi’ne çalışma izni verilmesini onayladı.

Hükümetin onayını bizzat El Ceziri, düzenlediği bir basın toplantısında duyurdu. El Ceziri bu basın toplantısında partisinin, dini merciye dayandığını ve Tunus’ta İslam dini öğretilerinin uygulanmasına çağırdığını vurguladı. Slogan olarak ise Büyük Halife Ömer bin Hattab’ın şu sözünü kullandı: ‘İnsanları nasıl köle edersiniz. Oysa anneleri onları hür doğurmuştur.’

El Ceziri, partisinin bu sloganı hayata geçirmek için çalışacağını, devrimci bir alternatif sunmak için önümüzdeki seçimlere katılacaklarını ve Tunus’taki acı verici ve talihsiz gerçekliği değiştirmeye kararlı olduklarını dile getirdi.

Şeyh El Ceziri daha sonra partisinin diktatörlük rejimi ve tek bir parti yönetimine son verilmesi, yöneticilerin Kur’an ve sünneti gözetmesine odaklanan adil bir sistemin yerleştirilmesi niyetinde olduğuna dikkat çekti.

Bu yeni İslamcı partiye izin verilmesinin, özellikle İslam şeriatının uygulanmasını isteyen Cephetu’l İhlas ve hilafetin kurulmasını isteyen Hizbuttahrir gibi diğer partilere de izin verilmesinin önünün açılması için geldiğine dikkat çekiliyor.

Ahmet Yılmaz / Timetürk 

HABERE YORUM KAT