1. HABERLER

  2. HABER

  3. Şerafettin Elçi Cizre'de Defnedildi
Şerafettin Elçi Cizrede Defnedildi

Şerafettin Elçi Cizre'de Defnedildi

Önceki gün vefat eden Katılımcı Diyarbakır Milletvekili Şerafettin Elçi memlekit Cizre'de kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi.

A+A-

Önceki gün vefat eden Katılımcı Demokrasi Partisi (KADEP) Genel Başkanı, Diyarbakır Milletvekili Şerafettin Elçi'nin cenazesi, Cizre Asri Mezarlık'ta toprağa verildi.

Ulucami'deki cenaze namazının ardından vatandaşların omuzlarında Asri Mezarlığa kadar taşınan Elçi'nin cenazesi, burada dualar eşliğinde toprağa verildi.

Yoğun katılım nedeniyle cenazenin Ulucami'ye ve Asri Mezarlığa getirilişi sırasında zaman zaman izdiham yaşandı.

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, cenazenin defnedilmesinin ardından mezarlıkta yaptığı konuşmada, Türkiye'nin değerli bir siyasetçisini uğurladıklarını söyledi.

Elçi'nin yaşamının acılarla geçtiğini ancak hep barış ve kardeşlik için çabaladığını ifade eden Demirtaş, 'Bize bıraktığı en büyük miras barışa ve kardeşliğe olan inancıdır. Bize düşen onun bıraktığı mirasa sahip çıkmaktır. Bugün yoğun kalabalığın verdiği mesaj onun, uğruna mücadele ettiği değerlerin en büyük kanıtıdır. Yeni Kürt siyasetçileri olarak ondan çok şey öğrendik' dedi.

Cizre'de Elçi'yi son yolculuğuna uğurlamak isteyen lokanta ve ekmek fırınları işletenler dışında esnaf iş yerlerini açmadı.

Cenazenin ilçeye girişi sırasında konvoydaki bazı araçların karıştığı kazada hafif yaralanan 4 kişi, kaldırıldıkları hastanede tedavi altına alındı.

Bu arada cenazenin defnedilmesi sırasında Nusaybin Caddesi'nde yasa dışı gösteri yapan bir gruba polis biber gazıyla müdahale etti. Rüzgarın etkisiyle mezarlığa yayılan gazdan cenazeyi uğurlayanlar da etkilendi.

Elçi'yi son yolculuğuna, Irak'tan gelen KDP Genel Sekreteri Fadıl Mirani ve Mesut Barzani'yi temsilen kardeşi Sidat Barzani, Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği'ni temsilen Azat Cundi, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, BDP'li milletvekilleri, Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk, Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana, AK Parti Şırnak Milletvekili Mehmet Emin Dindar, Elçi'nin damadı Mustafa Denizli, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ve kalabalık bir kitle uğurladı.

Öte yandan cenazenin Ulucami'ye getirilişi sırasında tabutun üzerinde bırakılan ancak namaz esnasında kaldırılan Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimini simgeleyen bayrak, cenazenin mezarlığa götürülüşü sırasında tekrar tabutun üzerine konuldu.

Yeni Şafak 

HABERE YORUM KAT