1. HABERLER

  2. HABER

  3. Selçuk Gültaşlı Brüksel’den Tehdit Ediyor
Selçuk Gültaşlı Brüksel’den Tehdit Ediyor

Selçuk Gültaşlı Brüksel’den Tehdit Ediyor

Zaman gazetesinin dışpolitika yazarı Selçuk Gültaşlı Avrupa’dan tehdit ediyor.

A+A-

Selçuk Gültaşlı Zaman gazetesinde yayınlanan haber yorumu:

AB Genişleme Komiseri Füle, Strasbourg’da bir araya geldiği çiçeği burnunda AB Bakanı Çavuşoğlu’ndan Brüksel’in yargı bağımsızlığı konusundaki hassasiyetini Ankara’ya iletmesini istediğini açıkladı. Konuyla ilgili önce ‘tweet’ attı, sonra yazılı açıklama yaptı.

AK Parti iktidarı, son 10 yıldaki büyük kazanımları yolsuzluk operasyonu çerçevesinde tek tek tarumar ediyor. 12 Eylül referandumunun hata olarak ilan edilmesi, darbe davalarının tekrar açılmasının gündeme gelmesi ve Avrupa Birliği (AB) ile ilişkilerde gelinen nokta, yolsuzlukların kapatılması uğruna bütün köprüleri yakan bir iktidar görüntüsünü pekiştiriyor.

AB, yolsuzluk soruşturmasının başladığı günden itibaren iktidarın attığı bütün adımları eleştirdi ve uyarılarını sık sık kamuoyuyla paylaştı. Adli Kolluk Yönetmeliği’nin değiştirilmesi, başta Emniyet olmak üzere bürokraside herhangi bir soruşturmaya dayanmayan görevden almalar, en son HSYK teklifi ile yargıyı fiilen yürütmeye bağlama teşebbüslerine Brüksel yüksek sesle itiraz etti. Sadece AB değil, önceki gün siyasi tartışmalara taraf olmaktan şiddetle kaçınan Venedik Komisyonu da iktidarı daha önce hiç yapmadığı sertlikte uyardı.

Bütün bu ikazlar havada uçuşurken, hem Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun hem de AB Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ‘bize ulaşan bir şey yok’ mealindeki açıklamaları Brüksel’in sabrını taşırmış olmalı ki, Genişleme Komiseri Stefan Füle, dün yaptığı yazılı açıklamada, üstüne basa basa “Bakan Çavuşoğlu’ndan bu mesajı Ankara’ya götürmesini talep ettim.” diyor.

Önceki gün sürpriz bir kararla Strasbourg’u ziyaret eden Çavuşoğlu, yaptığı açıklamalarda da AB’den akan bilgi ve haberlerin sıhhati konusunda şüpheli olduğunu ifade etmiş. Anadolu Ajansı’ndaki (AA) habere göre Çavuşoğlu, “Birileri geliyor, soruyor ‘takip ediyor musunuz’ diye. Onlar da ‘takip ediyoruz’ diyorlar. Manşetlere çekilen bazı açıklamalar gördük ama netice itibarıyla bize ulaşan herhangi bir yazılı ya da sözlü ciddi bir şey yok.” demiş. Aynı açıklamada Bakan, Avrupa Parlamentosu’ndan yapılan bireysel açıklamaları da ciddiye almadıklarını belirterek, bunların “kurumsal açıklama gibi yansıtıldığını” söylemiş.

Bakan’ın yanlış bilgilendirildiği aşikâr. Gazetecilik gereği ‘Takip ediyor musunuz?’ diye sorduğumuz doğru, daha tabii bir şey olamaz herhalde! Ancak AB de “Evet takip ediyoruz.” demiyor, üst üste uyarılar yapıyor. AB Komisyonu, iki açıklamayı re’sen, kurumsal kimliği ile yaptı. Bu iki haberi AA da yayınladı.

“Bireysel açıklamalar” meselesinde de Bakan’daki bilgiler hatalı. Avrupa Parlamentosu Raportörü Ria Oomen-Ruijten, açıklamasını yazılı yaptı, ardından kurumsal olsun diye bir de mensubu olduğu Hıristiyan Demokratlar Grubu aynı açıklamayı yayınladı. Sosyalistlerin lideri Hannes Swoboda’nın açıklaması da Sosyalist Grup aracılığıyla kurumsal olarak sözcüleri aracılığıyla yapıldı. AB-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Helene Flautre’un evvela tek başına, ardından dün Yeşiller Eşbaşkanı Daniel Cohn-Bendit ile yaptığı yazılı açıklamalar da Yeşiller Grubu tarafından kurumsal olarak yayınlandı.

Naçizane tavsiyem, Bakan’ın bu uyarıları ciddiye alması. Bakan’ın temasları ardından Avrupa Parlamentosu’nda tuttuğum nabız bana şunu söylüyor: Avrupalı parlamenterler, iktidarın argümanlarından hiç ama hiç ikna olmamışlar. Zekâlarına saygı gösterilmediğini düşünüyorlar.

Daha önce de yazdım. AB, her türlü paralel devlete karşı ama paralel devletle mücadelenin, hak, hukuk, yargının bağımsızlığına halel getirilmeden yapılmasını talep ediyor. Hizmet Hareketi de zaten ‘gelin beni araştırın’ diyor.

 

HABERE YORUM KAT