1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. BANGLADEŞ

  4. Şehit Nizami'nin Oğlundan Türkiye'ye Teşekkür
Şehit Nizami'nin Oğlundan Türkiye'ye Teşekkür

Şehit Nizami'nin Oğlundan Türkiye'ye Teşekkür

Bangladeş’te idam edilen Cemaat-i İslami Partisi’nin lideri Rahman Nizami’nin oğlu Muhammed Nakibur Rahman, babasının idamına gösterilen tepki nedeniyle Türkiye’ye müteşekkir olduklarını söyledi.

A+A-

Bangladeş’te hükümetin kurduğu savaş suçları mahkemesinin kararıyla bu ay başında idam edilen muhalefetteki Cemaat-i İslami Partisi’nin lideri Mutiurrahman Nizami’nin oğlu Muhammed Nakiburrahman, babasının idamına gösterdiği tepkisi nedeniyle Türkiye’ye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a müteşekkir olduklarını söyledi.

Rahman, ABD’nin Maryland eyaletinin Baltimore kentinde Kuzey Amerika İslam Camiasının (ICNA), Müslüman Amerikan Cemiyeti (MAS) ile ortaklaşa düzenlediği, binlerce Müslümanı bir araya getiren yıllık konferansına katıldı.

Konferansta Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç’ın da katıldığı bir toplantının ardından AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Rahman, babası Nizami’nin idam edilmesinden dolayı üzüntü duyduğunu ancak sonrasında gösterilen tepki ve ilgiden memnun olduklarını ifade etti.

Rahman, şunları kaydetti:

“Özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gösterdiği tepki, Türkiye’nin Bangladeş Büyükelçisini Türkiye’ye geri çağırması eşsiz bir davranıştı. Diğer Müslüman ülkelerin de aynısını yapmasını bekledik. Erdoğan, birçok konuşmasında idam cezasına karşı çıktığını belirten Avrupa Birliği’ne (AB) de tepkisini gösterdi. AB, sadece inancı nedeniyle idam edilen babam hakkında hiçbir şey söylemedi. Erdoğan, AB’nin ikiyüzlülüğüne de tepki verdi. Ayrıca, birçok konuşmasında Türk halkının da en samimi tepkisini dile getirdi. Bangladeş halkı olarak bunun için müteşekkiriz.”

Bangladeş’te son olarak üç kişi hakkında daha idam cezası verildiği haberini aldıklarını belirten Rahman, bu kişilerin her an idam edilebileceğini söyledi.

HABERE YORUM KAT