1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Şehid Ceradat İçin Gazze'de ''Kızgınlık Yürüyüşü''
Şehid Ceradat İçin Gazzede Kızgınlık Yürüyüşü

Şehid Ceradat İçin Gazze'de ''Kızgınlık Yürüyüşü''

Filistinli esir Ceradat'ın önceki gün Siyonist İsrail cezaevinde hayatını kaybetmesinin ardından, Gazze'de ''kızgınlık yürüyüşü'' düzenledi.

25 Şubat 2013 Pazartesi 00:01A+A-

Filistinli esir arafat Ceradat'ın önceki gün Siyonist İsrail cezaevinde hayatını kaybetmesinin ardından, Gazze'de ''kızgınlık yürüyüşü'' düzenledi.

Gazze'de Arafat Ceradat'ın ölümü protesto edilerek, İsrail hapishanelerinde açlık grevi yapan Filistinli esirlerle dayanışma için sloganlar atıldı.

Ceradat'ın ölümünden İsrail'i sorumlu tutan eylemciler, Filistinli mahkum ve tutuklular sorununu çözüme kavuşturulması ve Filistinli tutuklularla takas yapılması için İsrail askerlerinin rehin alınması gerektiği yönünde sloganlar attı.

Hamas sözcüsü Sami Ebu Zuhri, yaptığı basın açıklamasında, uluslararası camiayı, Filistinli tutukluların sıkıntısının son bulması için İsrail'e baskı yapmaya çağırdı.

Filistinli Esirleri Savunma Merkezi Başkanı İsmail es-Sevabite ise İsrail'in Filistinli tutuklu ve mahkumlardan intikam almak için psikolojik ve bedensel işkencelere tabi tuttuğunu belirterek, ''Ceradat, hiç şüphesiz İsrail tarafından infaz edilmiştir'' dedi.

Karaki: Ceradat işkence sonucu öldü 

Filistin Esirler Bakanı İsa Karaki, düzenlediği basın toplantısında, ''Tel Aviv'deki Ebu Kebir Enstitüsünde yapılan otopsi sonuçlarına göre Ceradat'ın işkence sonucu öldüğü ortaya çıktı'' dedi.

Öte yandan Ceradat'ın ailesi, İsrail makamlarını Ceradat'ı infaz etmekle suçladı.

Ceradat'ın eşi Delal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''Eşimin hiçbir hastalıktan şikayeti yoktu. Tutuklandığında sapasağlamdı. Daha sonra İsrail istihbaratından bir subay, eşimden vedalaşması için eve dönmesini istedi. Eşim daha önce de tutuklandı. Subayın konuşma tarzı bu sefer çok farklıydı. Onu infaz ettiler, infaz ettiler'' ifadelerini kullandı. (AA)

 

HABERE YORUM KAT