1. HABERLER

  2. HABER

  3. Seçmen Nasıl Bir Koalisyon İstiyor
Seçmen Nasıl Bir Koalisyon İstiyor

Seçmen Nasıl Bir Koalisyon İstiyor

Erken seçime gidilmeyip hükümet kurulması durumunda seçmenin yüzde 50’den fazlası AK Parti + MHP koalisyonunun kurulmasına sıcak bakıyor. Vatandaşların yüzde 55’i Cumhurbaşkanlığı makamının yetkilerinin mevcut haliyle kalmasını istiyor.

A+A-

7 Haziran seçimlerinin ardından kurulacak koalisyon hükümetinin nasıl oluşturulacağına dair merak edilen soruları seçmene yönelten ORC araştırma şirketi,  vatandaşların son siyasi eğilimini yokladı.

Erken seçim isteyenlerin dışında koalisyon olması durumunda seçmen, AK Parti-MHP ortaklığından yana görüş belirtti. 7 Haziran 2015 tarihinde gerçekleştirilen 25. Dönem milletvekili seçim sonuçlarının açıklanmasından sonra kamuoyunun seçim sonuçları ile ilgili düşüncelerini almak için yapılan bu çalışmada gündeme dair bazı sorular soruldu. AK Parti ve MHP seçmeni erken seçime sıcak bakarken CHP ve HDP seçmeni erken seçime gitmeyip, koalisyon kurularak devam edilmesi gerektiğini savunuyor.

ORC; “sizce bir koalisyon hükümeti kurulacak olsa, gerçekleşme olasılığı en yüksek koalisyon seçeneği hangisidir? diye soru yöneltti.

Yüzde 50 ‘AK Parti-MHP’ diyor

Araştırmaya katılanların % 50,3’ü, AK Parti+ MHP koalisyonunu gerçekleşme olasılığı en yüksek koalisyon seçeneği olarak gördüğünü açıkladı. Bunu AK Parti+CHP koalisyonu takip ediyor. AK Parti + HDP koalisyon alternatifi % 6,7’lik bir oranla pek mümkün görünmüyor.

Seçmen memnuniyetsiz

İktidar ve Ana muhalefet partilerinin seçmenleri 2015 genel seçimlerinde partilerinin aldıkları oydan önemli oranda memnun değil. AK Partili seçmenin % 58’i alınan oydan memnun değil. CHP seçmeninin ise % 67,5’i alınan oydan memnun görünmüyor. Seçmeni en çok memnun olan parti % 97,3 ile HDP olurken onu, % 91,5 ile MHP seçmeni izlemektedir.

Erken seçime gidilmeli mi?

Vatandaşın, % 53,1’i erken seçime gidilmesini isterken; % 46,9’u ise koalisyon kurulmasını istiyor. İki partinin seçmeni erken seçime gidilmesi yönünde görüş bildirirken; iki partinin seçmeni de koalisyon kurulması yönünde görüş verdi. AK Parti seçmeninin % 79,7’si ve MHP seçmeninin % 74,5’i erken seçime gidilmeli derken, HDP seçmeninin % 87,6’sı ve CHP seçmeninin 79,8’i erken seçime gitmeyi istemeyip, koalisyon kurulmasını istiyor.

Cumhurbaşkanının yetkileri korunmalı

Son günlerde en çok konuşulan konulardan birisi de Cumhurbaşkanlığı makamının yetkileri oldu. ORC, seçmene, “Cumhurbaşkanının yetkileri sınırlandırılmalı” söylemine katılıyor musunuz? diye sordu. Bu konuda vatandaşların; % 55,2’si  “Cumhurbaşkanlığı makamının mevcut yetkilerinin korunması” gerektiğini, % 42,8’i ise “Cumhurbaşkanlığı makamının mevcut yetkilerinin sınırlandırılması” gerektiğini belirtti.

STAR

HABERE YORUM KAT