1. HABERLER

  2. HABER

  3. Seçimler Yaklaştıkça Şaibeye Sarılmaya Başladılar
Seçimler Yaklaştıkça Şaibeye Sarılmaya Başladılar

Seçimler Yaklaştıkça Şaibeye Sarılmaya Başladılar

“Şaibeli Seçim” temalı kara propaganda ile kafaları karıştırma planı devrede. AK Parti’nin tek başına iktidarda kalacağını gören muhalefet, algı kampanyası yürüterek seçim yenilgisi için şimdiden ön alıyor.

A+A-

Sandık yaklaştıkça, muhalefetin seçmen eğilimlerini etkilemeye dönük dezenformasyon çabaları da hız kazandı.

AK Parti Seçim Koordinasyon Merkezi (SKM) Başkanı Mustafa Ataş, her seçim öncesi süreç işlerken birilerinin ortaya çıkıp olumsuz algı oluşturmak için iftira attığına dikkat çekerek, “Her partinin sandıkta 4’er temsilcisi var. Bunlar uyumasınlar da sandıklara sahip çıksınlar” dedi.

070520152300491540213_2.jpgSeçim sonrası, “koalisyon” seçeneğini canlı tutmaya dönük çabalar üzerinden siyaset yapmaya başlayan muhalefet partileri; medyanın desteğiyle, HDP’nin barajı geçme olasılığı üzerinde yoğunlaşmaya başladı. CHP-MHP-HDP koalisyonu üzerinden yürütülen mühendislik çalışması, toplumda ilgi görmedi.

İkinci seçenek olarak HDP’nin barajı aşması halinde AK Parti’den yaklaşık 50 milletvekili koparacağı tezi üzerinden seçmen ikna edilmeye çalışıldı. Ancak bu tez de bağımsız kuruluşlarca yapılan anketlerde karşılık bulmadı. 

Bağımsız kuruluşlarca yapılan kamuoyu araştırmalarında HDP’nin oyu yüzde 9 dolayında bir bantta baraj altında görülürken, diğer yandan HDP’nin “barajı aşacağı” algısının daha yüksek çıkması dikkat çekti. Bağımsız kuruluşlarca yapılan ankette, “HDP’ye oy vereceğim” diyenlerin yüzde 9 çıkması, aynı deneklerin yüzde 11’inin “HDP barajı aşar” demesi yaratılmak istenen algının güçlülüğünü de ortaya koydu. Ancak seçim meydanlarındaki performans düşüklüğü, yaratılmaya çalışılan bu yüzde 2’lik balon algının da düştüğünü ortaya çıkardı.

Tüm tedbirler alındı

070520152302241545004_3.jpgYüksek Seçim Kurulu (YSK), seçimlerin güvenlik içinde gerçekleştirilmesi için her türlü tedbiri alacağına ilişkin açıklamalarda bulundu. Seçim güvenliği konusunda YSK başından beri her türlü tedbirin alındığını duyurdu. Güvenlik güçlerine bu konuda talimatlar da İçişleri Bakanlığı tarafından vali ve kaymakamlar aracılığıyla Emniyet birimlerine iletildi.

Enerji Bakanlığı da, seçim gecesinde elektrik kesintisi benzeri bir olumsuzluk yaşanmaması için tüm izinleri kaldırarak, tüm gece boyu kesintisiz mesai yapılacağını açıkladı. Seçim güvenliğiyle ilgili alınan tüm bu tedbirlere rağmen muhalefetin, seçim güvenliği tezini işlemeye devam etmesi “muhalefet seçimlerde istediği sonucu alamayacağını gördü” diye yorumlandı.

KAFALARI KARIŞTIRIYORLAR

070520152300491540213_4.jpgKoalisyon ve HDP argümanları da tutmayan iç ve dış muhalefet odakları son çare olarak seçim güvenliğine yönelik kafaları karıştıracak araştırma sonuçlarıyla yeni bir tartışmanın kapısı aralamanın çabasına girdi. Zaman Gazetesi, Hurriyet Gazetesi ve Taraf Gazetesi son birkaç gündür ağız birliği etmişçesine aynı tezi işledi. Açık Toplum Vakfı, Koç Üniversitesi ve Ohio State University School of Communication desteğiyle hazırlanan “Haziran 2015 Seçimlerine Giderken Kamuoyu Dinamikleri” başlıklı araştırmasında vatandaşın seçim güvenliğine inanmadığı yönündeki tamamen algı operasyonu anket sonuçları peş peşe yayınlanmaya başladı.

STAR

HABERE YORUM KAT