1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Seçimler, Kürt Sorunu ve Hipergerçeklik
Seçimler, Kürt Sorunu ve Hipergerçeklik

Seçimler, Kürt Sorunu ve Hipergerçeklik

Altan Tan’ın adaylığı ve “sivil(!) Cuma” olgusu ile BDP’nin dindarlaştığını sanan kitleye karşılık; AK Parti ile her sorunun hallolduğunu düşünüp mevcut AK Parti sisteminin de cahiliyenin bir başka yüzü olduğunu unutan kitle arasındaki ortak özellik; bu s

13 Haziran 2011 Pazartesi 19:14A+A-

Seçimler, Kürt Sorunu ve Hipergerçeklik / Serdar Bülent Yılmaz

Seçim sürecinde propagandalar adeta Kürt sorunu ekseninde gerçekleştirildi. Partiler değiştiklerini ya da değişmediklerini bu konu etrafında göstermeye çalıştılar. Birçok konu ilgisiz gibi görünse bile aslında Kürt sorunu dolayımında dillendirildi; neredeyse hiçbir parti, propagandasını Kürt sorununa selam çakmadan gerçekleştirmedi.

Bu durum, doğal olarak Kürt sorununu önemli kılmalı ve çözüm odaklı yaklaşımları öne çıkarmalıydı. Oysa vakıa, oldukça farklı bir düzlemde işliyor.

Kürt sorununun seçim sürecinde, söylemsel merkezi bu denli işgal ediyor olması, sorunun öneminin altını çizmekten öte, bilakis sorunu önemsizleştirmekte, ikincil bir soruna, siyaset evreninde bir nesneye veya bir araca dönüştürmektedir.    

Üzerinde herkesin bir şeyler söylediği ve fakat kimsenin aslında -öz olarak- bir şey anlatmadığı, hakkında en fazla "–mış gibi" yapılan bir mesele haline gelmiş durumda, Kürt sorunu.

Temel ve yakıcı bir gerçeklik olarak asırlık Kürt sorunu, devletin ve medyanın yoğun çabalarıyla gerçeklikle bağı koparılıp, toplum anlayışında -Baudrillard'ın deyişiyle- bir hipergerçekliğe dönüştürülmüştür.

Yazının devamı…

HABERE YORUM KAT

1 Yorum