1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. ‘Seçimler Kanlı Rejimi Meşrulaştıramaz’
‘Seçimler Kanlı Rejimi Meşrulaştıramaz’

‘Seçimler Kanlı Rejimi Meşrulaştıramaz’

SMDK Genel Sekreteri Bedr Camus, Lübnan’da seçime gösterilen ‘yoğun ilgiyi’, ‘rejim ve onun Lübnanlı takipçilerinin çektiği film sahnesi' olarak değerlendirdi.

A+A-

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Genel Sekreteri Bedr Camus, Lübnan'daki oy verme işlemlerine katılımın yoğun olmasının 'kanlı seçimi meşrulaştırmayacağını' söyledi.

Camus, Suriye'nin Beyrut Büyükelçiliği'ndeki oy verme işlemlerinde yaşanan yoğunluğu, "rejim ve onun Lübnanlı takipçilerinin çektiği  filim sahnesi" olarak nitelendirdi.

Camus, büyükelçilik önünde toplanan kişilerin sayısının bin kişiyi geçmediğini ancak rejim yanlılarının büyükelçilik yakınındaki yolları keserek, seçime katılımı yoğun göstermek için kargaşa çıkarttıklarını ileri sürdü.

Yurt dışındaki Suriyeliler, 3 Haziran'da yapılacak seçim çerçevesinde bazı ülkelerdeki temsilciliklerde çarşamba günü oy kullanmaya başlamıştı. Lübnan'daki ‘yoğunluk’ nedeniyle oy kullanma işlemleri bir gün uzatılmıştı.

Suriye Anayasa Mahkemesi Sözcüsü Macid Hadra, devlet başkanlığı seçimi için adaylık başvurusunda bulunan 23 kişiden Beşşar Esed, Halep milletvekili Mahir Abdülhafız Haccar, eski bakan Hasan Abdullah Nuri'nin adaylık başvurusunun kabul edildiğini açıklamıştı.

AA

HABERE YORUM KAT

1 Yorum