Seçimin İkinci Turunda Tarafsız Kalmak Haram

16.06.2012 05:24
Seçimin İkinci Turunda Tarafsız Kalmak Haram
Dünya İslam Alimleri Birliği, Mısır cumhurbaşkanlığı seçiminin 2. turuna katılımın “farz”, tarafsız kalmanın ise “haram” olduğunu ilan etti.

Birliğin Başkanı Yusuf el-Karadavi'nin imzasını taşıyan açıklamada, şu ifadeler yer aldı: “Seçime katılım, deliller ışığında dinen farz, ayrıca devrimin amaçlarını gerçekleştirmek, Mısır'da istikrarı sağlamak için medeni bir vecibedir.”

Yeni Akit'te yer alan habere göre Alimler Birliği “cumhurbaşkanlığı seçiminde hiçbir tutum belirlemeyerek tarafsız kalmanın dinen haram olduğuna” fetva verdi ve “seçimin ikinci turunun, Mısır'da kimin devrimden yana, kimin eski fesat ve zulüm rejiminden yana olduğunu gösterecek bir sınav olduğunu” belirtti. Karadavi imzalı fetvada ayrıca, “eski zulüm ve istibdat düzeninin adamı” olarak nitelendirilen cumhurbaşkanı adayı Ahmed Şefik'i desteklemenin zulmü desteklemek anlamına geleceği ifade edildi.

Dünya İslam Alimleri Birliği, Kıptilere de özel bir çağrıda bulunarak tüm Mısır halkını devrimin etrafında kenetlenmeye davet etti.

Seçimde İslami grupların yanı sıra Tahrir gençliğinin de Mursi'yi destekleyeceği, buna karşılık Sufilerle Kıptilerin büyük ölçüde Şefik'e destek vereceği öne sürülüyor.

 

 • Yorumlar 1
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim