1. YAZARLAR

  2. Ali İhsan Karahasanoğlu

  3. Seçimde devrilecekler ya bırakın değiştirsinler!
Ali İhsan Karahasanoğlu

Ali İhsan Karahasanoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

Seçimde devrilecekler ya bırakın değiştirsinler!

A+A-

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, son günlerde büyük bir ikilem yaşıyor.

Hem diyor ki, “Siyasi iktidar, halk desteğini kaybetti. İlk seçimde gidecek.”
Hem de Anayasa değişikliğine karşı çıkıyor.
Hem nasıl karşı çıkma?..
Tamamen hayâlî, tamamen uçuk iddialarla, kendisinin de inanmadığı varsayımlarla..
Mesela?
Mesela; şunu iddia ediyor Sayın Baykal: “Yeni Anayasa ile, Anayasa Mahkemesi’nin 19 üyesini de, AK Parti’nin 3 temel kurucu çekirdeğinden birisi seçecek!”
Devam ediyor Sayın Baykal: “Sonra onun karşısına Yüce Divan olarak çıkacaklar ve burada hukuk olacak. Anayasa Mahkemesi, AKP mahkemesine dönüşecek. Anayasa, yargıyı AKP yargısına dönüştürecek. Yol gözüktü, gideceksek bu Anayasa Mahkemesi’ni sağlama almamız lazım..”
Demek ki, AKParti’nin ilk seçimde gitmesi kesinleşmiş. Şimdi AK Parti’nin hazırlığı, kendilerini yargılayacak olan mahkemeyi sağlama almaktan ibaretmiş!
“Kendinden emin, çok ciddi bir iddia bu.. Çelişki bunun neresinde?” diyeceksiniz..
Anlatayım..
Bir defa, Cumhurbaşkanı; Anayasa Mahkemesi’nin tüm üyelerini, tek başına kendisi seçmeyecek.
Yargıtay’dan,Danıştay’dan gelen isimler arasından birisini seçecek.
Cumhurbaşkanı’nın kendi tercihi ile belirlenecek üye sayısı ise sadece 7.. Şunu da belirteyim, zaten mevcut düzenlemede de, Cumhurbaşkanı 4 üyeyi, tamamen kendi tercihi ile belirliyor..
Yani 11 kişilik mahkemede 4 üyelik hak, değişiklikle 19 üyede 7 üye olarak belirlenmiş olacak. Sayı değil de, orana bakarsanız, pek değişen bir şey yok..
Haydi bunu geçelim.
Mevcut üyelerin 65 yaşını doldurana kadar üyeliklerine dokunulmayacağı için, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, zaten mahkemenin üyelerinden sadece emekliliği gelenlerin yerine seçim yapabilecek. Anayasa değişmese de, zaten aynı seçimi, yine Cumhurbaşkanı yapacak. Dolayısı ile bu anlamda da değişen bir şey yok.
Altını çizerek tekrar belirteyim, bugün de Anayasa Mahkemesi’nin tüm üyelerini, asil ve yedek olmak üzere tamamını, zaten Cumhurbaşkanı seçmektedir.
Evet, yanlış okumuyorsunuz. Hokkabazların laflarına kanarak, “Acaba yanlış mı okuyorum” diye tereddüt etmeyin.. Bugünkü düzenlemeye göre, Anayasa Mahkemesi’nin tüm üyelerini, kimisi gösterilen adaylar arasından, kimisi de tamamen kendi takdiri ile olmak üzere, Cumhurbaşkanı tarafından seçilmektedir.
Bunu da geçelim.
Varsayalım, Deniz Baykal’ın öngörüsü gerçekleşti. Anayasa Mahkemesi üyeleri şöyle veya böyle emekli oldular / istifa ettiler.. Boşalan üyeliklerin tamamını da, Baykal’ın ikazında olduğu gibi, Cumhurbaşkanı Gül doldurdu. Hatta bu seçimler, tam da Baykal’ın iddia ettiği gibi, “AKParti mahkemesi” dedirtecek şekilde yapıldı..
İyi de, bu; yolun sonu demek değil ki!
Zaten şunun şurasında 1.5 yıl sonra genel seçimler yok mu?
O seçimlerde de, Deniz Baykal’ın verdiği müjde(!)ye göre, AK Parti zaten tepetaklak olacak ya..
CHP tek başına olamasa da, MHP ile birlikte iktidar olacak ya!
Bugün yapılacak Anayasa değişikliğini geçersiz sayarsınız, eski üyeleri yerine oturtur, yargılamayı onlara yaptırırsınız!
Bu kadar basit bu iş!
Halk da size, seçim sandığında verdiği desteği tazeleyip, “Helal olsun.. Bizim iktidardan devirdiğimiz AKParti’lilerin son anda yaptıkları değişikliği bile geri aldılar” diyerek, alkış tutarlar..
Değil mi ama?
Anayasa değişince, bir daha değişiklik yapmak yasak mı oluyor?
1921 Anayasası; 3 yıl sonra baştan aşağıya değişmedi mi?
1961 Anayasası; 1971’de büyük oranda değişmedi mi? 1980’de de tümüyle tekrar değiştirilmedi mi?
Bırakın AKParti Anayasa’daki değişikliklerini yapsın. Siz de 1.5 yıl sonra iktidar olduğunuzda, tekrar darbe Anayasasına döndürürsünüz milleti..
Niye böyle yalan dolanla halkı aldatmaya kalkışıyorsunuz ki?
Yok “Cumhurbaşkanı 19 üyenin tamamını belirleyecek”miş de.. Yok “Yüce Divan garantiye alınmaya çalışılıyor”muş da!
CHP kendisine güveniyorsa, bıraksınlar, değişiklikler yapılsın. Dedikleri gibi, mahkeme partililerle doldurulursa, halkın AKParti’den kaçışı, CHP’ye desteği artar. Böylece, daha kolay iktidar olurlar.
Niye istemiyor, CHP’liler bunu?
Yoksa akıllarını; peynir ekmekle mi yediler?

VAKİT

YAZIYA YORUM KAT