1. HABERLER

  2. HABER

  3. Seçim Öncesi Genelkurmay'a Sivil Ayar
Seçim Öncesi Genelkurmaya Sivil Ayar

Seçim Öncesi Genelkurmay'a Sivil Ayar

Kanun hükmünde kararname yetkisi alan hükümet Genelkurmay Başkanlığı'nın Milli Savunma Bakanlığına bağlanması için harekete geçti.

20 Nisan 2011 Çarşamba 12:53A+A-

Hükümet, devlet bakanlıklarını kapatarak yerine icracı bakanlıklar kurmak ve bazı bakanlıkların yapısında değişikliğe gitmek üzere Meclis'ten aldığı 6 aylık yetki kapsamında çıkaracağı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) çalışmalarında Genelkurmay odaklı yeni bir açılım yaptı.

Habertürk gazetesinin haberine göre taslakta Genelkurmay'ın Milli Savunma Bakanlığı'na bağlanması düzenlenmesi yer alıyor.

Hükümet, Balyoz tutuklamaları nedeniyle Ağustos ayında toplanacak Yüksek Askeri Şüra'da yine bir atama ve terfi krizi yaşanmaması için KHK kapsamına TSK personel atamalarını da almıştı. YAŞ öncesi Askeri Yüksek İdare Mahkemesi, TSK'ya mensup tutuklu subaylarla ilgili beklenmedik bir karar alırsa hükümet ilgili kararnameyi çıkaracak ve TSK'nın personel atama ve terfi düzenlemeleri baştan aşağı değiştirilecek.

BAŞBAKANLIKTA GİZLİ TOPLANTI

Bu arada dün Başbakanlık Merkez Bina'da Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek başkanlığında basına kapalı "gizli" bir toplantı yapıldı.

Başbakanlık bürokratları ile ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcilerinin katıldığı toplantıda son şekli verilecek taslak çalışma; Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sunulacak.

Bakanlıklarla ve TSK'yla ilgili son kararı Başbakan Erdoğan verecek. Erdoğan, gerek görmediği düzenlemelerin KHK kapsamından çıkarılmasını isteyecek.

HABERE YORUM KAT