Seçim Öncesi 3 Bakan Neden İstifa Eder?

03.03.2015 12:10
Seçim Öncesi 3 Bakan Neden İstifa Eder?
İsmet İnönü'nün treni durdu diye, her seçim öncesi "3 bakanın istifa etmesini" gerekliliği yıllardır devam ediyor..

7 Haziran'da yapılacak genel seçimlerden 3 ay önce yasal zorunluluk nedeniyle, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleştirme Bakanı Lütfi Elvan görevlerinden istifa etti.

İNÖNÜ'NÜN TRENİ DURDU DİYE YASA ÇIKTI

Söz konusu 3 bakanın zorunlu olarak seçim öncesi istifa etmesini gerektiren yasanın İsmet İnönü ve CHP ile bir ilgisi var:

Yıl 1959. İktidarda, Menderes'li Demokrat Parti, muhalefette İsmet Paşa'lı CHP var. Siyasi hava çok gergin. CHP, dönemin iktidarının rejimi tehlikeye soktuğu iddiasında.

CHP lideri İnönü, her fırsatta Menderes liderliğindeki DP iktidarının ülkeyi krize soktuğunu iddia ediyor, üniversite hocaları da öğrencileriyle birlikte iktidar aleyhine yürüyüşler yapıyor; Tandoğan, Çağlayan, Manisa, Çanakkale ve İzmir'de olduğu gibi.

KAYSERİ MİTİNGİNE GİDERKEN…

İnönü, bir miting için Ankara'dan Kayseri'ye giderken bindiği tren Kayseri yakınlarındaki Himmetdede İstasyonu'nda bilinmeyen bir nedenle duruyor. Yaklaşık üç saatlik rötarın ardından hareket eden trenin durması bugün istifa eden üç bakanlarla birlikte bu zamana kadar görev yapmış tüm bakanlara kesildi.

İLK FATURA ULAŞTIRMA BAKANINA KESİLDİ

Öyle ki trenin durması 27 Mayıs Darbesi'nin de önemli gerekçelerinden birisi olarak sayılır. Trenin durmasından dönemin Ulaştırma Bakanı sorumlu tutularak bu görevde bulunan kişilerin seçimlere 3 ay kala istifa etmesini gerektiren bir madde konur.

Daha sonra bu maddeye İçişleri ve Adalet Bakanı'nın hangi sebeple eklendiği ise bilinmez.

Kaynak: Ensonhaber

 

 • Yorumlar 2
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim