Seçim Barajı Yüzde 3'e Düşürülecek mi?

27.05.2013 14:19
Seçim Barajı Yüzde 3e Düşürülecek mi?
TBMM, seçim barajının yüzde 3'e düşmesine 'evet' diyecek mi?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun TBMM'ye verdiği ve seçim barajını yüzde 3'de düşüren kanun teklifi yarın oylanacak. Tanrıkulu yaptığı açıklamada, 'Bu barış ve demokrasi isteyenlerle istemeyenlerin sınavıdır' dedi. 

AA'da yer alan habere göre, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, partisinin seçim barajının düşürülmesine ilişkin kanun teklifinin TBMM gündemine alınıp alınmayacağına ilişkin oylamanın milletvekilleri açısından, demokrasi ve barışı isteyenlerle istemeyenler arasında bir sınav niteliği taşıdığını söyleyerek, kamuoyunun demokrasi tarihi açısından önemli bu olayı takip etmesini ve demokrasiden yana tutum almasını istedi.

Tanrıkulu, yaptığı yazılı açıklamada, yüzde 10 seçim barajının demokrasinin önünde bir engel olduğunu ve kaldırılması gerektiğini savundu. Toplumun önemli bir kesiminin örgütlenmesine ve temsil edilmesine engel olan bu yüksek barajın, temsil edilmediğini veya adaletli biçimde yeterince temsil edilemeyeceğini düşünen kesimlerle gerçek anlamda toplumsal bir barış ortamı içerisinde buluşmayı zorlaştırdığını belirten Tanrıkulu, şunları kaydetti:

"28 Mayıs 2013 Salı günü demokrasi, temsilde adalet ve toplumsal çoğulculuğumuzun TBMM’ye yansıması açısından tarihi bir gün olacaktır. Zira TBMM Başkanlığına sunduğumuz 'Yüzde 10’luk seçim barajının yüzde 3’e düşürülmesi' içerikli kanun teklifimiz Genel Kurul'da görüşülecektir. Salı günü, milletvekilleri bakımından aynı zamanda bir sınav günüdür. Bu sınav demokrasi ve barış isteyenlerle, istemeyenler arasındaki sınavdır. Yasanın TBMM gündemine alınıp alınmaması yönündeki oylama bu sınavdan geçenler ile geçemeyenlerin işareti olacaktır. Kamuoyunun demokrasi tarihimiz açısından bu önemli olayı takip etmesini istiyor; demokrasiden yana tutum almasını bekliyoruz."

 

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim