Seçilmek ve Kefen Giyme Bilinci

15.04.2015 11:03
Seçilmek ve Kefen Giyme Bilinci
Verili siyasette statükoyu savunmak, düzene eklemlenmek, rant peşinde koşmak gibi müptezellik ve asabiyeler aşılamazsa eğer, politikacılıktan ve pragmatizmden ayrışılamaz.

HAKSÖZ-HABER

Bugünkü yazısında 'Türkiye'de ve tüm ümmet coğrafyasında Müslimlerin derdi, cahiliyyeden ayrışabilmek ve istikballerini üretebilmektir' diyen Hamza Türkmen, bunun için de cemaatte, kuruluşta, kongrede veya Meclis'te vekilliği üstlenen seçilenlerin veya atananların görevinin hizmet olduğunu belirtiyor.

Halka ve hakka hizmeti ibadi bir kaygıyla yapanların, öncelikle tabii ki rantçılıkla, zulüm ve vesayet sistemiyle bağlarını kesmiş olmaları gerekir.

Hizmet konusunda da üç imtihan eşiğinin varolduğunu belirten Türkmen, hizmet niyeti taşıyanlar için bu eşiklerle ilgili keyfiyeti üç şıkta sıralıyor: 1. Aşmak, 2. Eklemlenmek, 3. İnzivaya çekilmek.

Cahiliyyeyi aşma kimliği taşımayan tüm hizmet hareketlerinin verili sistem tarafından elverişli hale getirilmesi mümkündür. Bu konuda Hizmet Cemaati olarak ortaya çıkan, ama motivasyonunu sağlayan din ile ilgili algısını ıslah etmeyen ve cahiliyyeyi aşma hedefini belirginleştirmeyen Gülen camiasının ve benzerlerinin nasıl da verili küresel cahili sisteme eklemlendiğini ya da nedamet getirenlerin de aşma bilincinden uzak bir şekilde inzivaya çekilmeye başladığını hep birlikte takip ediyoruz.

Hizmet aşkı, sadece hayır-hasenat düzeyinde kalırsa ve vahyi ölçülerle köklü değişim istikametinden yani ıslah projesinden kopuk olursa eğer, yardım ve hayır adına ortaya konan çabaların nasıl da sistemin işleyişine eklemleneceğini veya sadece gönül rahatlatmaya dönük bir inziva eylemine dönüşeceğini görmek, artık tüm basiret sahibi insanlar için açık ve seçiktir.

Dolayısıyla hizmet aşkımızın cahiliyyeyi aşmak için ıslah bilinciyle donanması gerekmektedir. Bu bilinci kuşandığımızda statükonun azılı dişleriyle ve rantçıların mafyalaşan çıkarlarıyla karşılaşmak kaçınılmazdır. 

Hizmet alanında aranılan donanım ve mücadele edilecek barikatlar karşısında mukavim bir bilinç ve tavır olmadan taşınacak vekillik ve hizmet iddiası da boştur, gelip geçicidir.

Hamza Türkmen, ister cemaatte, ister örgütte, ister partide olsun halka, çevreye ve fıtri değerlere hizmet etmek isteyen vekillerin başarmaları gereken imtihanın şifreleriyle ilgili bazı hatırlatmalarını bugünkü yazısında vurguluyor.

YAZIYI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ >>>

 

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim