1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Şebbiha'nın Halep'teki Merkezi Ele Geçirildi
Şebbihanın Halepteki Merkezi Ele Geçirildi

Şebbiha'nın Halep'teki Merkezi Ele Geçirildi

Özgür Suriye Ordusu'na mensup askerler, Şebbiha'nın Halep'te bulunan merkezini ve iki karakolunu ele geçirdi.

A+A-

Özgür Suriye Ordusu'na mensup askerlerin, Halep'te gerçekleştirdiği bir operasyonla Esed çetesine bağlı milis güçleri olan Şebbiha'ların merkezleri ve iki karakolu ele geçirildi. Hanano ve Salhin Karakollarıyla Zeyno Berri istihbarat merkezinin ele geçirildiği operasyonda 41 rejim yanlısı asker öldürülürken 17 asker de esir alındı. Ayrıca Beşşar Esed'e bağlılığı ile bilinen ve dün Özgür Suriye Ordusu'ndan 10 kişinin ölümüyle sonuçlanan mafya saldırısının talimatını veren Zeyno Berri'nin de öldürüldüğü öğrenildi.

Karakolda Çatışma Yaşandı

Sabah saatlerinde başlayan operasyonlarda, Hasekin bölgesinde bulunan Hanamo karakolunda ki polisler, çatışma yaşanmadan karakolu teslim ettiler. Salhin Karakolunda ise çatışma yaşandı ve 7 polis öldürüldü.

Cehenneme Döndü

Aynı saatlerde kentin güney bölgesinde büyük bir baskın gerçekleştirildi. Bu dakikaları adım adım izledim. Suriye’de muhaliflere karşı düzenlenen kanlı baskınların birinci sorumlusu olarak gösterilen Şebbiha merkezine karşı saldırıya geçildi. Tek katlı, sıkı korunan binadan muhaliflere ateş açıldı. Bu arada Suriye Hava Kuvvetlerine ait savaş uçakları ve helikopterler Şebbiha İstihbarat Merkezi yakınlarını adeta cehenneme çevirdi. Jetlerin fırlattığı Rus yapımı roketlerden bazılarının patlamadığı ve yere saplandığı gözlenirken helikopterler muhaliflerin üzerine mermi yağdırdı.

Fabrika bombalandı

Baskına çok iyi hazırlanan direnişçiler istihbarat merkezi etrafında bulunan binaların kapılarını kırıp, duvarlarını delerek siperler oluşturdular. İstihbarat merkezi kısa sürede ablukaya alındı. Şebbiha istihbarat merkezinden bir keskin nişancının da destek vermesiyle direnişçiler uzun süre binaya yaklaşamadı. Bu arada uçaklardan fırlatılan füzelerden bazıları çevredeki sivil evlere isabet ederken, yanlışlıkla bir kimyasal fabrikasını da vurdular. Kimyasal fabrikasının kapalı olması nedeniyle can kaybı olmazken çıkan siyah dumanlar Halep’in dört bir tarafından görüldü.

RPG ile binanın duvarı delindi

Uçak, helikopter ve keskin nişancıların korumasına rağmen Özgür Suriye Ordusu mensupları ablukayı gevşetmeden adım adım binaya yaklaştı. Önce RPG lerle binanın duvarı delindi. El bombası ve uzun namlulu silahlar korumasında bir gurup direnişçi etrafı duvarlarla çevrili İstihbarat Merkezi’nin içine sızdı. Buradan binanın içini adeta mermi yağmuruna tutan direnişçiler kısa sürede kontrolü ele geçirdi.

Linçten kurtarıp idam ettiler

Özgür Suriye Ordusu mensubu çok sayıda direnişçi açılan gediklerden bina içine ani baskın yaparak burada bulunanlardan 3 kişiyi öldürdü. Yıllarca Beşar Esad’a bağlı çalışan milislerin liderliğini yapan Zeyno Berri ve adamları sağ ele geçirildi. Ancak kenar mahallelerden gelen binlerce Halepli Zeyno Berri ve adamlarını linç etmek istedi. Zafer nidalarıyla Zeyno Berri İstihbarat Merkezi’nden çıkarılanlar önce bir binanın mahzenine kilitlendi. Yakalananlar binadan çıkarılırken terlik, dipçik hatta uçaklardan fırlatılan roketlerin kovanlarıyla dövüldü. Tamamı binaya sokulan Zeyno Berri ve adamları bir kamyonetin kasasında önce Özgür Suriye Ordusu mahkemesine çıkarıldı ardından jet hızıyla kurşuna dizilerek idam edildi.

Yolcu uçağı az daha düşüyordu

Bu arada Allepo (Halep) Havaalanı’ndan havalanan bir yolcu uçağı çatışmaların yaşandığı bölgeden geçemedi ve ani rota değişikliği yaptı. Allepo Havaalanı’ndan havalandıktan kısa bir süre sonra Suriye Hava Kuvvetlerine ait miglerin, muhaliflere karşı füze ve mermi yağdırdığı bölgenin üzerine geldi. Henüz kalkış ivmesini tamamlayamayan yolcu uçağı ani rota değiştirmek zorunda kalınca irtifa kaybetti. Savaş uçaklarının rotasından kıl payı kurtulan uçağın motorlarından garip sesler gelmeye başladı. Rotasını kuzey’e çeviren uçak Halep semalarında bir tur attıktan sonra uçuşuna devam etti.
 

HABERE YORUM KAT

3 Yorum