1. YAZARLAR

  2. Ali İhsan Karahasanoğlu

  3. Saylan’ı ziyaret eden tümgeneral, diğerlerini ne zaman ziyaret edecek?
Ali İhsan Karahasanoğlu

Ali İhsan Karahasanoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

Saylan’ı ziyaret eden tümgeneral, diğerlerini ne zaman ziyaret edecek?

A+A-

Kartelin yazdığına güvenirsek, Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un emri ile, Tümgeneral İbrahim Onbay, Ergenekon soruşturması kapsamında evi aranan Türkan Saylan’ı ziyaret etmiş.. Ve kendisine çiçek götürmüş!

Emrin İlker Başbuğ ya da Genelkurmay tarafından verildiği iddialarına inanmak istemiyorum.

Ama eğer bu iddialar doğru ise, “aşağıda tümgenerale yapacağım çağrı, onlar için de geçerlidir” demektir!

Nedir Tümgeneral İbrahim Onbay’a çağrım?

Türkan Saylan’ın evi, bir savcının talebi, bir hakimin kararı ile arandığına göre, önümüzde bir suç zanlısı var demektir.

Tümgeneralimiz de, tam bu mahkeme kararı ile yapılan aramadan sonra ziyaret gerçekleştirdiğine göre, herhalde “Aylık olağan ziyaretimi yapmıştım” diyecek hali yoktur!

Niçin ziyaret yapılıyor?

Bir savcının talebi, bir Ağır Ceza Mahkemesi üyesinin verdiği kararla evi aranan kişiye “geçmiş olsun” demek için..

Öyle mi?

Öyle..

O zaman tümgeneralimiz, aşağıda isimlerini vereceğim kişilere ziyaretlerinin programını da bir açıklasın bakalım..

Örneğin Sedat Peker’e ne zaman ziyaret düşünüyor?

Biliyorsunuz, o da aynı örgüt içinde, mafya lideri konumundaki bir zanlı.. Kendisi cezaevinde.. Tümgeneralimiz, bu mafya babasını acaba ne zaman ziyaret edecek, “geçmiş olsun” dileğinde bulunacak?

Başka?..

Örneğin Danıştay cinayeti zanlısı Alparslan Arslan.. O da henüz mahkum olmadı.. O da halen bir zanlı konumunda. Tümgeneralimiz, Danıştay cinayetinden yargılanan Arslan’ı kendisi mi ziyaret eder, yoksa Ankara’da bir arkadaşına mı ziyaret ettirir?

Daha başka örnekler de var ziyaret edilecek.

Biraz canlı örnekler olsun.. Örneğin dünkü gazetelerde yer alan habere göre, kendilerini “üst düzey askeri personel” olarak tanıtan bazı kişiler, NATO ihalelerini verme vaadi ile, bazı kişileri dolandırmaktan gözaltına alınmışlar.. Dolandırıcılık işine, şantaj, tehdit vesair de karışmış. Hatta gözaltına alınanlardan birisi kendisini yarbay, diğeri de yüzbaşı olarak tanıtıyormuş!

Eee.. Tümgeneralimiz, bu zanlıları ne zaman ziyaret edecek? Hemen programına alması gerekmez mi? Ziyaretlere başlamışken, birisini ziyaret edip, diğerini mahrum bırakmak, askerliğin şanına yakışır mı?

Tümgeneralimiz ne yapıp yapıp, İmralı’dakini de ziyaret etmeli. Gerçi o zanlı değil, mahkum statüsünde ama, olsun canım.. Bir kişicik de, mahkum olarak ziyaret edilsin. Yandaş gazetecilerden birisine bir haber sızdırılıp, “Emir şuradan geldi” diye bir haber bile servis yapılabilinir yani..

Olmadı mı geçmişte?

Çevik Bir’in, gizli gizil Apo ile görüştüğü, hatta görüşmeyi TSK adına yaptığı açıklanmadı mı? Bu açıklamaya, ÇevikBir’den hiçbir yalanlama gelmediğini, bilmiyor muyuz yani?

Tümgeneralimiz, ziyaretlerini Türkiye dışına da taşıyabilir.. Bakın, Ergenekon sanığı Turhan Çömez, 6 aydır İngiltere’de kaçak yaşıyor.. Kendisini ziyaret edip, bir çiçek sunulabilinir.. Biliyorsunuz, Turhan bey, çok iyi doktordur.. Aynen, son dalgada gözaltına alınıp, tutuklanan rektörler gibi.. Tümgeneralimizin ziyaret ettiği Türkan Saylan gibi..

Yurtdışı gezilerinde, BedrettinDalan’ı aman unutmasın generalimiz.. ‘Hanımın hastalığı’ dedi, ‘kendi kontrollerim’ dedi, ‘diş tedavim’ dedi, artık söyleyecek yalan bulamadığı için, pek piyasaya da çıkmıyor. Bedrettin beyi de, şöyle ABD’de bir güzel ziyaret edip, ona en güzel çiçekler ikram edilebilinir.

Hem de bizim kasamızdan.

Sahi, Türkan Saylan’a götürdüğünüz o çiçeklerin parası, söyler misiniz tümgeneralimiz, sizin cebinizden mi, yoksa bizim cebimizden mi?

Sizin cebinizden ise, çıkartır gösterirsiniz faturasını, diyecek bir şeyimiz olmaz..

Ama askerin kasasından; yani bu ülke insanlarının cebinden ise, ben kendi adıma hemen ilan ediyorum, “Haram olsun o para!”

Sizin ne hakkınız var, bizim cebimizden çıkan para ile, bir terör örgütü sanığına çiçek götürmeye?

Bir mahkeme üyesinin evini arattırdığı kişiye, geçmiş olsun ziyaretinde bulunmaya?

Evet sizin ne yetkiniz var tümgeneral İbrahim bey?

“Yetkim var” diyorsanız, Türkiye genelinde 70 bin kadar tutuklu, 700 bin kadar da evi aranan insan var..

Söyler misiniz, onları ne zaman ziyaret edeceksiniz?

VAKİT

YAZIYA YORUM KAT