1. HABERLER

  2. HABER

  3. Savunma Bakanı: Milletimiz Sabırlı Olsun
Savunma Bakanı: Milletimiz Sabırlı Olsun

Savunma Bakanı: Milletimiz Sabırlı Olsun

Milli Savunma Bakanı Yılmaz, Lice'deki gelişmelere dair, "Biz diyoruz ki artık evlere ateş düşmesin. Bu görüntüler bizi de rahatsız ediyor. Ancak milletimiz sabırlı olsun" dedi.

A+A-

Bakan İsmet Yılmaz, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'i ziyaretinde, gazetecilerin Lice'de yaşanan gelişmelere ilişkin sorusu üzerine 

barış sürecinin milletin talebi olduğunu, kendilerinin bu talebi alıp icraata koyduklarını söyledi.

Mevcut duruma barış ortamından gelinmediğini, bu ortamdan şikayet edenlerin daha önce her eve ateş düştüğü hali düşünmeleri gerektiğini ifade eden Yılmaz, o dönem ortamın birçok kişi tarafından "düşük yoğunluklu savaş" olarak nitelendirildiğini anımsattı.

Geçmişle bugünün kıyaslanması gerektiğini vurgulayan Yılmaz, "Geçmişte düşük yoğunluklu savaş var. Şimdi de milleti rahatsız eden görüntü var. Hangisi milleti daha çok rahatsız eder? Hangisi millete daha çok acı verir? Hangisi milletin yüreğini kanatır? Hangisi milletin enerjisini boş yere harcar?" dedi.

En çok şehit cenazesine katılmış bir bakan ve Milli Savunma Bakanı olarak her gittiği yerde, "Bu ateş benim evime düştü, başkasının evine düşmesin. Bu acı son olsun" ifadelerini duyduğunu, bunu dışında milletin başka bir talebi olmadığını aktaran Yılmaz, "Ben yandım başkası da yansın' denebilir mi? 'Ben yandım o iki sefer yansın' denir mi? Bunun insanlıkla bağdaşır bir yanı var mıdır? Dolayısıyla biz diyoruz ki artık evlere ateş  düşmesin. Bu gördüğümüz görüntüler bizi de rahatsız ediyor. Ancak milletimiz sabırlı olsun" diye konuştu.

Yılmaz, temel hak ve özgürlüklerin kısıtlandığı sıkıyönetim ve olağanüstü hal uygulanan dönemlerden bugünlere gelindiğine işaret ederek, milletten daha çok sabırlı olunmasını istedi.

Çözüm süreci 

Milletin talebine uymayanların millet tarafından tasfiye edileceğini dile getiren Yılmaz, şöyle konuştu:

"Milletin iradesinin önünde durabilmek mümkün değildir. Çözüm süreci milletin iradesidir, talebidir. Bugün muhalefet partileri 'Çözüm sürecine karşı değiliz ama' diyerek gidiyor ama geneli bu. Çözüm sürecini bu milletin tamamı destekliyor. Tamamı desteklediği için de bu çözüm sürecinde öncülük yapanlara bu millet 'Sen yoluna devam et' dedi. Aziz milletim biraz daha sabırlı olsun. İnşallah bu can sıkıcı olayları aşacağız ama biraz sabır gerekiyor."

Hiçkimsenin geçmişte temel hak ve özgürlüklerin askıya alındığı, kimin ne yaptığının bilinmediği adeta karanlık bir dönemi beklememesi gerektiğini, bunun hiç kimseye faydasının olmayacağını kaydeden Yılmaz, şöyle devam etti:

"Doğru olan nedir? Rahatsız eden durumlar var. Ancak bunlardan sabırlı olmak lazım. Geçmişten daha iyidir. Çünkü bunun alternatifini biz daha önce gördük. Düşük yoğunluklu savaş diye kimilerinin nitelediği ortamla bu durumu kıyaslarsak iyi bir durumda olduğumuzu söyleyebilirim. Milletim biraz daha sabırlı olsun. Millet olarak bu sürece sahip çıktığımızı her yerde gösterelim. Türkiye'nin hem doğusu, hem batısında, güneyinde, kuzeyinde o Diyarbakır'daki analar gibi. İnşallah bunun da sonu gelecektir."

Askeri mahkemeler

Bakan Yılmaz, bir gazetecinin "Anayasa Mahkemesi'nin, milli savunma bakanının askeri hakimlere ceza verme yetkisini iptal ettiği" şeklindeki anımsatması üzerine, kendilerinin de yeni bir yasal düzenleme yapacaklarını aktardı.

Kamuda çalışanların hukuka uygun çalışması ve aksi durumda bunun bir müeyyidesinin olması gerektiğini vurgulayan Yılmaz, "Askeri mahkemeler kanununda değişiklik yapıyoruz. Sivil hakimlere verilmiş olan görev yerinin değiştirilmesi veya görevden el çektirme, meslekten çıkarma gibi cezaları kapsayan bir sistem getiriyoruz. Dolayısıyla da Anayasa Mahkemesi'nin kararının gerekçesini görelim. O gerekçeye uygun bir şekilde yeni bir yasal düzenleme yaparız" dedi.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz,  kentteki ziyaretleri kapsamında Karkamış Antik Kenti'ni de gezip ilgililerden bilgi aldı.

"Bizim sınırlarımız Suriye ile bitmiyor"

Basına kapalı olarak Vali Süleyman Kapsız ile görüşen Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, "Bizim sınırlarımız Suriye ile bitmiyor. Irak, İran sınırlarında da çalışmalar var ama saldırıya açık bölümlerde çalışmalar yoğunlukta. Yani Suriye ve Irak'taki bölümde de sınır güvenlik tedbirlerimizi artırmak için çalışmalarımız sürüyor" dedi.

Daha sonra Belediye Başkanı Hasan Kara'yı ziyaret eden Bakan Yılmaz, buradaki konuşmasında, göç alan illerin gelecek adına umut vadeden kentler olduğunu söyledi.

Kilis’in de yoğun göç aldığını gözlemlediklerini ifade eden Yılmaz, bu anlamda Kilis’in gelişimini hızlandırmak için ellerinden gelen desteği vereceklerini kaydetti.

Daha sonra gazetecilerin Suriye sınırındaki güvenlik tedbirlerinin artırılıp artırılmayacağıyla ilgili sorusunu yanıtlayan Bakan Yılmaz, kimi yerlerde elbetteki yeni önlemlerin gündemde olduğunu bildirdi. Gün içerisinde Karkamış'ta çeşitli incelemelerde bulunduğunu hatırlatan Yılmaz, şöyle konuştu:

"Karkamış'ın bazı bölümlerinde gördüm ki, beton bloklar konularak duvar örülmüş. Kimi yerlerde hendekler var, kimi yerde duvar, kimi yerde ise tel örgüler var. Mayınlı sahalarımız da var. Bunun yanında sensörlerle bizim ASELSAN'ın da bir bölümde örnek uygulamaları var. Bizim sınırlarımız Suriye ile bitmiyor. Irak, İran sınırlarında da çalışmalar var ama saldırıya açık bölümlerde çalışmalar yoğunlukta. Yani Suriye ve Irak'taki bölümde de sınır güvenlik tedbirlerimizi artırmak için çalışmalarımız sürüyor. Hendek de var, tel örgü de var, sensör de var, duvar da... Gerekli güvenlik kameraları da var. İnşallah gün geçtikçe bu tedbirlerimizi de artıracağız."

AA

HABERE YORUM KAT