1. HABERLER

  2. HABER

  3. Savcılar Tahliye Talebine Karşı Çıktı!
Savcılar Tahliye Talebine Karşı Çıktı!

Savcılar Tahliye Talebine Karşı Çıktı!

Muhalefet partilerinin listelerinden milletvekili seçilen Ergenekon, Balyoz ve KCK davalarının tutuklu sanıkları, mazbatalarını alarak yargılandıkları mahkemelere tahliye için başvurdu.

22 Haziran 2011 Çarşamba 00:58A+A-

Yargının, Ergenekon sanıkları Mehmet Haberal, Mustafa Balbay, Balyoz sanığı emekli Korg. Engin Alan ile 6 KCK sanığı hakkındaki kararını bugün vermesi bekleniyor. Konuyla ilgili olarak dün akşam saatlerinde önemli bir gelişme yaşandı. Ergenekon davasına bakan özel yetkili savcılar, tutuklu olarak yargılandıkları sırada milletvekili seçilen Haberal ile Balbay'ın tahliye talebinin reddini istedi. Savcılar, Anayasa'nın 83'üncü maddesinin 2. fıkrasına göre anayasal düzene karşı suç işlendiği iddiası ile yargılanan sanıkların milletvekili seçilseler bile dokunulmazlık kazanamayacağına dikkat çekti. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne verilen görüş yazısında, Anayasa'nın 14. maddesinin de tahliyeleri önlediği vurgulandı. Ceza Muhakemesi Kanunu'na göre 'kuvvetli suç şüphesi' nedeniyle sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verilmesi gerektiği bildirildi.

Ergenekon sanıklarından mahkemeye ilk başvuran Mehmet Haberal oldu. Avukatı Dilek Helvacı, mazbatayı ve tahliye dilekçesini Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne ulaştırdı. İzmir'den seçilen Mustafa Balbay'ın avukatı Mehmet İpek de mahkemeye verdiği dilekçede müvekkilinin Anayasa'nın 83. maddesine göre tahliye edilmesi gerektiğini savundu. Dilekçede, istenmeyen karar verilmesi durumunda "Toplumsal kriz çıkar" ifadesi kullanılması dikkat çekti. Ancak İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi savcıları Mehmet Ali Pekgüzel ve Nihat Taşkın, tahliye talebinin reddine karar verilmesi yönünde görüş bildirdi. Savcılık, Anayasa'nın 83'üncü maddesinin 2. Fıkrasına göre anayasal düzene karşı suç işlendiği iddiası ile yargılanan sanıkların milletvekili seçilseler bile dokunulmazlık kazanamayacağını gerekçe gösterdi. Anayasa'nın 14. Maddesine göre tahliye kararı verilmemesi gerektiğini belirtti. Ceza Muhakemesi Kanunu'na göre "kuvvetli suç şüphesi" nedeniyle sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verilmesi gerektiği bildirildi. Savcılığın bu görüşünden sonra İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin üç gün içinde karar vermesi bekleniyor. Ergenekon terör örgütü yöneticisi olduğu iddia edilen Haberal, "Silahlı Terör Örgütü Kurma veya Yönetme, Türkiye Büyük Millet Meclisini Ortadan Kaldırmaya veya Görevini Yapmasını Engellemeye Teşebbüs Etme, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini Ortadan Kaldırmaya veya Görevini Yapmasını Engellemeye Teşebbüs Etme" suçlarından yargılanıyor. Mustafa Balbay da, Haberal gibi Meclis'i ve hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs suçu ile Ergenekon örgütü üyeliği ile suçlanıyor. Balyoz davası tutuklu sanığı Korgeneral Engin Alan ise, eski TCK'nın 147'inci maddesine göre darbe teşebbüsü suçundan yargılanıyor.

Anayasa'nın 14.maddesi ne diyor?

"Anayasada yer alan hak ve hürriyetlerden hiçbiri, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmayı ve insan haklarına dayanan demokratik ve laik cumhuriyeti ortadan kaldırmayı amaçlayan faaliyetler biçiminde kullanılamaz. Anayasa hükümlerinden hiçbiri, devlete veya kişilere, anayasayla tanınan temel hak ve hürriyetlerin yok edilmesini veya Anayasa'da belirtilenden daha geniş şekilde sınırlandırılmasını amaçlayan bir faaliyette bulunmayı mümkün kılacak şekilde yorumlanamaz. Bu hükümlere aykırı faaliyette bulunanlar hakkında uygulanacak müeyyideler, kanunla düzenlenir."

(Büşra Erdal / Zaman)

  

HABERE YORUM KAT