1. HABERLER

  2. HABER

  3. Savcıdan Tutuksuz Yargılamaya İtiraz
Savcıdan Tutuksuz Yargılamaya İtiraz

Savcıdan Tutuksuz Yargılamaya İtiraz

Mahkemenin tutuksuz yargılanmak üzere serbest bıraktığı Karadayı, yurtdışına çıkamayacak ve Çarşamba günleri karakola giderek imza atacak.

A+A-

Ankara’da yürütülen 28 Şubat soruşturması kapsamında gözaltına alınan dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı, TMK’nın 10. maddesiyle görevli Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bilgili tarafından saatlerce sorgulandı. Savcılıktaki ifade işlemi sona eren Karadayı, tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk edildi. Ancak nöbetçi mahkeme, adli kontrol hükümlerini yeterli bularak Karadayı’yı serbest bıraktı. Soruşturma savcısı Bilgili’nin, mahkemenin bu kararına itiraz edeceği öğrenildi. Savcılığın elinde bizzat Karadayı’nın ıslak imzasının olduğu ve imzası olmayan birçok suç belgesinin bulunduğu kaydedildi. Karadayı’nın, “Hiçbir belgede imzam yok” savunmasına rağmen başta BÇG faaliyet raporları ve Batı Eylem Planı raporları olmak üzere bazı belgelerde imzasının bulunduğu belirtildi. Yine savcılık dosyasındaki ‘Çevik Bir imzalı’ belgeye göre, Karadayı’ya, “Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı’nca ilgili bakanlıklar kamu kurum ve kuruluşları ile istihbarat teşkilatları gibi çeşitli kanallardan elde edilen bilgilerin, gecikmeksizin BÇG’ye aktarılması sağlanacaktır. Raporların uygulanması ile ilgili görüş ve öneriler miada bağlı kalmaksızın Genelkurmay Başkanlığı’na gönderilecektir” şeklinde rapor verilmişti. Karadayı’yı ele veren delillere dikkat çeken Bilgili’nin, önümüzdeki günlerde şüphelinin salıverilmesine itiraz edeceği öğrenildi. Bilgili, mahkemeden tekrar Karadayı’nın tutuklanmasını talep edecek.

Çevik Bir’in Avukatı Karara Tepkili

Emekli Orgeneral Karadayı’nın serbest bırakılmasına tepki gösteren dönemin Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Çevik Bir’in avukatı Fevzi Çamlı’nın ise, Karadayı’nın savcılık ve mahkemedeki “Hiçbir şeyden haberim olmadı” savunmasına ilişkin, “Genelkurmay Başkanıysanız kuş uçsa haberiniz olur” dediği öğrenildi. Geçtiğimiz haftalarda avukatı aracılığıyla savcılığa 11 sayfalık bir dilekçe veren Bir, Karadayı hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Dilekçesinde emir komuta zincirine dikkat çeken Bir, Karadayı’nın da soruşturmaya dahil edilmesini istemiş ve “Batı Çalışma Grubu onun direktifiyle kuruldu. Genelkurmay Başkanı Karadayı’nın, Genelkurmay Karargahı çalışmalarından ve BÇG’den habersiz olması mümkün değildir” demişti.

Emir Verdiği Astlarını Böyle Sattı!

Edinilen bilgilere göre, Karadayı’ya savcılıkta 83 soru yöneltildi. 28 Şubat’ta sağ kolu konumunda olan Çevik Bir’in 11 sayfalık suç duyurusu dilekçesinin hatırlatıldığı Karadayı, Bir’e çatarak “Tamamen savunma psikolojisiyle yazılmış yazılar” cevabını verdi. Suçlamaları reddeden Karadayı, BÇG’nin varlığından haberdar olmadığını ve 28 Şubat’ta bilgisi dahilinde herhangi bir fişlemenin yapılmadığını savunarak, “Batı Çalışma Grubu adıyla faaliyet gösteren bir grup yoktu. Böyle bir gruptan haberim yok. BÇG diye ifade edilen yapılanmaya ilişkin hiçbir belgede imzam, parafım veya ismim yok. Böyle bir yapılanmaya ilişkin verdiğim bir emir de yok” diye konuştu.

Ismarlama Manşetleri İnkar Etti

Genelkurmay’ın Refahyol hükümetine yönelik faaliyetlerinden haberdar olmadığını öne süren “Türkiye’nin P2 Locası” Encümeni Daniş üyesi Karadayı, gazeteleri yönlendirdiği ve ısmarlama manşet hazırlattığı iddiasını da kabul etmedi. Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı ayrıca, 28 Şubat sürecinin simgesi haline gelen askeri tankların Sincan’dan yürütülmesinin bilgisi ve emri dışında gerçekleştiğini ileri sürdü.

“Buna da Şükür!”

Mahkemenin tutuksuz yargılanmak üzere serbest bıraktığı Karadayı, yurtdışına çıkamayacak ve Çarşamba günleri karakola giderek imza atacak. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Karadayı’nın avukatı Erol Aras, müvekkilinin şartlı olarak salıverildiğini hatırlatarak, “Adli kontrol yeterli görüldü. Buna da şükür” değerlendirmesini yaptı. (Akit) 

HABERE YORUM KAT