1. HABERLER

  2. HABER

  3. Savcı Uğur Tönük: Yirmibeşoğlu Beni Tehdit Etti
Savcı Uğur Tönük: Yirmibeşoğlu Beni Tehdit Etti

Savcı Uğur Tönük: Yirmibeşoğlu Beni Tehdit Etti

Turgut Özal’a yönelik 1988 yılında Kartal Demirağ tarafından düzenlenen suikastı araştırmakla görevlendirilen Savcı Uğur Tönük çarpıcı iddialarda bulundu.

A+A-

Sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal’a yönelik 1988 yılında Kartal Demirağ tarafından düzenlenen suikastı araştırmakla görevlendirilen Savcı Uğur Tönük çarpıcı iddialarda bulundu.

Özal’ın ölümünü araştıran Ankara Cumhuriyet Savcılığı’na ifade veren Tönük, Özal suikastı soruşturmasını bırakması için dönemin MGK Genel Sekreteri Sabri Yirmibeşoğlu tarafından aracılarla tehdit edildiğini, ayrıca Malatya’da silahlı saldırıya uğradığını söyledi. Kızının da kendisi Malatya’da tahkikatta olduğu sırada kaçırıldığını anlattı. Taraf gazetesinin haberine göre, Savcı Tönük, Turgut Özal’a yönelik soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği’ne verdiği ifadede şunları söyledi: “Tahkikatla ilgili herhangi bir rapor hazırlamadım. Çünkü beni İstanbul Ulus’ta bir villaya çağırdılar. Üç kişi vardı. İsimlerini söylemediler. Bana ‘Paşamız bu tahkikatı yapmanızı istemiyor’ dediler. Bu paşa dönemin MGK Genel Sekreteri Sabri Yirmibeşoğlu’ydu. Hatırladığım kadarıyla mealen ‘Bu soruşturmayı bırak, işi karıştırma çek git, yoksa senin akıbetin de iyi olmaz’ gibi ifadeler kullanarak beni tehdit ettiler. Ben bu işin suikast olduğu kanaatini edindim.” (Zaman)

 

HABERE YORUM KAT