1. HABERLER

  2. HABER

  3. Savcı Öz’ün Dikkati Şikeyi Ortaya Çıkardı
Savcı Öz’ün Dikkati Şikeyi Ortaya Çıkardı

Savcı Öz’ün Dikkati Şikeyi Ortaya Çıkardı

Ardı çorap sokağı gibi gelen Türkiye’yi sarsan şike soruşturmasında her şey, Savcı Zekeriya Öz’ün, dışarıdan bakıldığında normalmiş gibi görünen bir telefon konuşmasını inceleyip takibe alması ile başladı.

07 Temmuz 2011 Perşembe 01:31A+A-

Türkiye’yi sarsan şike soruşturmasını başlatan telefon dinlemesine Akit ulaştı. Her şey Savcı Öz’ün Ergenekon soruşturmasını yürüttüğü dönemde sosyete kuyumcusu Ergenekon sanığı Hayrettin Ertekin ile Musa isimli bir şahsın telefonda yaptığı görüşmeyi incelemesi ile başladı. Ertekin’in telefonda Musa isimli bir şahısla yaptığı görüşmede Bursa ve Konyaspor’la ilgili kullandığı ifadeler üzerine emniyete ikilinin bağlantılarını çözme emri veren Savcı Öz, yeni deliler sonrası futbolun Ergenekonunu çökertmek için düğmeye bastı. Musa’nın telefonlarını dinlemeye alınması sonucunda isimleri belirtilmeyen iki şahsa ulaşıldığı ifade edilirken, bu şahıslar üzerinden de Mafya Babası Kürşat Yılmaz, Giresunspor Başkanı Ömer Ülkü, Alparslan Yılmaz, Olgun Aydın Peker, Abdullah Başak ve İlhan Ekşioğlu ile Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım isimlerine ulaşıldığı kaydediliyor.

Ergenekon Kapsamında Yapılan Dinlemeler Ortaya Çıkardı

Başta Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım olmak üzere birçok kulüp yöneticisi, teknik adam ve futbolcunun gözaltına alınması ile başlayan şike soruşturmasının nasıl başladığını merak ediliyordu. Akit soruşturmayı başlatan telefon dinlemesine ulaştı. Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan, kamuoyunda sosyete kuyumcusu olarak tanınan Hayrettin Ertekin’i dinleyen polis, tesadüfen Musa isimli bir şahsa ulaştı. Ertekin’in yaptığı bir telefon görüşmesinde, Musa isimli şahısla Türkiye Süper Lig’i ile ilgili görüştüğü, Musa’nın ligdeki bir takımla bir başka takımın kendi aralarında ‘paslaşma’larını istediği tespit edildi.

İşte Soruşturmayı Başlatan O Kayıt

Ergenekon Terör Örgütü soruşturması kapsamında gözaltına alınan Hayrettin Ertekin, Musa isimli bir şahısla telefonda Bursaspor-Konyaspor maçı ile ilgili konuşurken, sohbetin sonunda nasıl maçı Bursaspor’a kazandırdıklarını anlatıyor. Görüşmede Hayrettin Ertekin’in Süper Lig’in ikinci yarsında Bursaspor Teknik Direktörü Samet Aybaba’yı kastederek, “Öbür yarıda, ikinci yarıda inşallah şeylik yapmaz, Samet” dediği, Musa isimli şahsın ise, “Yok canım, durum iyi olduktan sonra, paslaşın birbirinize sahip çıkın diyorum ben, daha ne diyeceğim kardeşim” dediği belirtiliyor.

Ayrıca, Musa’nın Hayrettin Ertekin ile yaptığı görüşmede o dönemde Konyaspor Teknik Direktörü olan Ünal Karaman’ı kastederek, “Biraz önce Ünal Karaman’la konuştum da, başarılar diledim ona. Yarın Ankaragücü maçını al dedim ona” dediği ve devamında Konyaspor-Ankaragücü maçını Konyaspor’un 1-0 aldığı belirtiliyor.

Soruşturma, Savcı Zekeriya Öz’ün Dikkatiyle Bugüne Geldi

İlk bakışta basit bir temenni gibi görünen olayı ciddiye alan Savcı Öz’ün, Musa ve Ertekin’in bağlantı kurduğu kişileri takip ettirmesi ile dev bir şike organizasyonuna ulaştığı belirtiliyor. (Murat Alan / Yeni Akit) 

HABERE YORUM KAT