1. HABERLER

  2. HABER

  3. Savcı, Ogün Samast İçin 25 Yıl Hapis İstedi
Savcı, Ogün Samast İçin 25 Yıl Hapis İstedi

Savcı, Ogün Samast İçin 25 Yıl Hapis İstedi

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in katil zanlısı Ogün Samast'ın çocuk mahkemesinde yargılanmasına dün devam edildi.

18 Haziran 2011 Cumartesi 04:04A+A-

Duruşmada esas hakkındaki mütalaasını veren Savcı Ali Demir, Samast'ın 'tasarlayarak adam öldürme ve Ateşli Silahlar Kanunu'na muhalefet' suçlarından 19 ile 25 yıl arasında hapisle cezalandırılmasını istedi.

Savcı, Ogün Samast'ın suçu işlediği tarihte 18 yaşından küçük olması sebebiyle cezasında indirim yapılmasını da talep etti. Yetişkinlerde 'tasarlayarak adam öldürme' suçunun cezası ağırlaştırılmış müebbet hapis olarak öngörülürken Samast, çocuk indiriminden yararlanacak.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in katil zanlısı Suça Sürüklenen Çocuk (SSÇ) Ogün Samast'ın yargılanmasına dün devam edildi. İstanbul 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada esas hakkındaki mütalaasını veren Savcı Ali Demir, Samast'ın 'tasarlayarak adam öldürme' ve 'Ateşli Silahlar Kanunu'na muhalefet' suçlarından 19 ile 25 yıl arasında hapisle cezalandırılmasını istedi. Duruşmanın başında Dink ailesi avukatı Fethiye Çetin, olayın geçtiği caddedeki banka ve mağazaların kamera kayıtlarını izletmek için mahkemeden talepte bulundu. Mahkeme, söz konusu görüntülerin ayrılan 'terör örgütüne üyelik' suçu davasının konusu olduğunu belirterek talebi reddetti. Daha sonra duruşma savcısı Ali Demir, esas hakkındaki mütalaasını sundu. Savcı Ali Demir, Dink'in 2004 yılından itibaren Agos gazetesinde yazdığı bazı makaleler sebebiyle hedef haline geldiğini söyledi. Özellikle 'Sabiha Hatun'un Sırrı' adlı yazısı ve Ermeni kimliği üzerine yazdığı yazı dizisinde kullandığı "Türk'ten boşalacak o zehirli kanın yerini dolduracak temiz kan, Ermeni'nin Ermenistan ile kuracağı asil damarında mevcuttur." cümlesi ile dikkatleri üzerine çektiğini hatırlattı. Bu süreçten sonra Dink aleyhinde haberler, makaleler ve eleştiriler yazılmaya başlandığını kaydeden Savcı Demir, bu haber, makale ve yazılarda bilinçli veya bilinçsiz Dink'in hedef gösterildiğini belirtti.

"Yasin Hayal, 2006 yılı Ocak ayında Erhan Tuncel'e Hrant Dink isimli bir gazeteciyi öldüreceğini söyledi. Hayal, önce Zeynel Abidin Yavuz ile görüştü. Dink'i öldürmesini istedi. Yavuz önce kabul etse de sonradan vazgeçti." diyen Savcı Ali Demir, sözlerine şöyle devam etti: "Yasin Hayal, 2006 Ağustos ayında Ogün Samast'a cinayeti işlemesini söyledi. Samast da kabul etti. Yasin Hayal, Erhan Tuncel ve diğer suç ortakları Samast'a sürekli 'Dink'i öldürürsen kahraman olacaksın. O adam bir Türk düşmanı' telkinlerinde bulundu. Samast'ı suça azmettirdiler."

SAMAST'IN CEZASINA 18 YAŞ İNDİRİMİ

Savcı Demir, tüm dosya kapsamına bakarak Samast'ın 'tasarlayarak adam öldürme' ve 'Ateşli Silahlar Kanunu'na muhalefet suçlarını işlediğinin anlaşıldığını kaydetti. Demir, Samast hakkında 'tasarlayarak adam öldürme' suçundan TCK'nın 82. maddesi gereğince ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istedi. Ancak Samast'ın suç tarihinde 18 yaşından küçük olması sebebiyle TCK'nın 31. maddesi gereğince cezasında indirim yapılmasını talep etti. Ayrıca Samast'a 6136 sayılı Ateşli Silahlar Kanunu'na muhalefet suçundan da ceza verilmesi gerektiğini kaydetti. Savcı Demir'in mütalaasının ardından mahkeme, tarafların savunmalarını hazırlamaları için ileri bir tarihe ertelendi. İstanbul 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi, 'tasarlayarak adam öldürme' ile 'terör örgütüne üyelik' suçlarını ayırdı. Samast'ın terör örgütüne üyelik suçundan yargılanmasına 29 Haziran'da devam edilecek.  (Mustafa Turan / Zaman)

HABERE YORUM KAT