Savcı, Kenan Evren'i İfadeye Çağıracak!

09.04.2011 14:28
Savcı, Kenan Evreni İfadeye Çağıracak!
12 Eylül askeri darbesini yapanlar, 31 yıl sonra hesap verecek.12 darbesini soruşturmakla görevli Savcı Murat Demir’in Kenan Evren ve arkadaşlarının ifadesini alacağı öğrenildi.
12 darbesini soruşturmakla görevli Ankara Cumhuriyet Savcısı Murat Demir'in Kenan Evren ve arkadaşlarının ifadesini alacağı öğrenildi. 

Milliyet gazetesinde yer alan habere göre; Ankara Cumhuriyet Savcısı Demir, "Balyoz Darbe Planı" soruşturması sırasında ele geçirilen 12 Eylül 1980 askeri darbesine esas alınan, "Bayrak Harekât Planı"nı özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan istemişti.

Demir'in, söz konusu Bayrak Harekât Planı'na göre soruşturmayı şekillendireceği öğrenildi.

Demir'in, dönemin hayatta kalan Milli Güvenlik Konseyi üyeleri Kenan Evren, Tahsin Şahinkaya ve Nejat Tümer'in yanı sıra "Bayrak Harekât Planı" uyarınca görevlendirilen isimleri de soruşturmaya dahil etmeyi düşündüğü bildirildi.

Demir'in, şüpheli olan isimlerin masumiyet karinesi ve adil yargılanma hakkını göz önünde bulundurarak soruşturmayı bu yıl sonuna kadar tamamlamayı düşündüğü öğrenildi.

Bu kapsamda, İstanbul'dan istenen bilgilerin de en geç önümüzdeki hafta içinde savcılıkta olacağı belirtildi. Demir'in, 12 Eylül askeri darbesi sırasında sadece verilen talimatları uygulayan kamu görevlileri hakkında ise dava açabileceği gibi takipsizlik kararı da verebileceği bildirildi. Demir'in bu noktada, kamu görevlilerinin sorumluluklarını ve üstlendikleri rolü esas alarak karar vereceği ifade edildi.

Demir'in, Bayrak Harekât Planı ve diğer belgeler geldikten sonra başta Evren ve hayatta olan kuvvet komutanları başta olmak üzere planda isimleri geçen kişilerin en kısa süre içinde ifadesine başvurması bekleniyor. Evren, Şahinkaya ve Tümer'in ifadesinin talimatla mı yoksa bizzat savcılığa çağrılarak mı alınacağı ise önümüzdeki günlerde belli olacak.

Demir, önceki gün bazı gazetelerde yer alan, 12 Eylül 1980 askeri darbesiyle ilgili devlet arşivlerine operasyon yapıldığı şeklindeki haberi de yalanladı. Demir'in, darbeyle ilgili belgeleri yazışma yoluyla toplama eğiliminde olduğu bildirildi.

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim