Savcı Gezi İddianamesinde Israrlı

17.02.2014 14:01
Savcı Gezi İddianamesinde Israrlı
Mahkemenin "Şüphelilerin hangi suç veya suçları işlemek için örgüt kurdukları anlaşılamıyor" diye iade ettiği iddianameyi, savcı aynı şekilde göndermeye hazırlanıyor.

Gezi Parkı olaylarına ilişkin aralarında Taksim Platformu üyesi Mücella Yapıcı’nın da bulunduğu 26 kişi hakkında hazırlanan iddianame mahkeme tarafından iade edilmişti.

İstanbul 33. Asliye Ceza Mahkemesi'nin iade gerekçeleri arasında, bazı şüphelilerin ‘suç örgütü kurmak’ ile suçlandığını ama hangi suç veya suçları işlemek için örgüt kurduklarının anlaşılamadığı belirtilmişti. Mahkeme, şüphelilerin savunmasının alınabilmesi için hangi kanundaki, hangi suç veya suçları işlemek için örgüt kurduklarının iddianamede açıklanması gerektiğini de ifade etmişti.

Mahkeme, şüphelilerin memura mukavemet ile suçlandığını ancak iddianamede cebir veya tehdit edilen kamu görevlisinin şikayetçi olarak yer almadığını da belirtmişti.

Savcı ‘Neden örgüt kurdukları belli’ diyecek

İade edilen iddianame savcı Nazmi Okumuş’a ulaştı. Savcı Okumuş’un iddianameyi yeniden düzenlemeyeceği, mahkemenin iade kararına itiraz edeceği öğrenildi.

Örgüt kurmak ile suçlanan şüphelilerin ‘hangi suç veya suçları işlemek için örgüt kurduklarının’ iddianamede anlatıldığını savunan savcı Okumuş’un, iade kararının kaldırılmasını ve mahkemenin iddianameyi gönderdiği haliyle kabul etmesini isteyeceği öğrenildi.

İddianameden

İddianamede, Mimarlar Odası İstanbul Şubesi Genel Sekreteri Mücella Yapıcı, İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu, HDP Genel Başkan Yardımcısı Ender İrmek, Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Beyza Metin ve Halkların Demokratik Kongresi üyesi Haluk Ağabeyoğlu için ''örgüt kurma, toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet ve görevi yaptırmamak için direnme'' suçlarından 7,5'ar yıldan 29'ar yıla kadar hapis cezası talep ediliyor. Diğer 21 şüpheli hakkında ise ''toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet ve görevi yaptırmamak için direnme'' suçlarından 1 yıl 3'er aydan 10'ar yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Daha önce de iade edilmişti

Savcı Nazmi Okumuş’un, geçtiğimiz Kasım ayında düzenlediği ayrı bir Gezi olayları iddianamesi de iade edilmişti.

Gezi eylemleri sırasında gözaltına alınan 23 kişi hakkında savcı Okumuş tarafından hazırlanan iddianame İstanbul 50. Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderilmişti. Mahkeme, iddianame yer alan bazı ifadelere itiraz etmiş ve “Deniz gözlüğü ve gaz maskesi silah değil" diyerek iddianameyi iade etmişti. Savcı da yeniden gönderdiği iddianamede “Eylemciler Taksim’de havuza yüzmeye gitmedi" diye yazmıştı. İddianameyi kabul eden mahkeme, duruşma yapmadan sanıklara beraat kararı vermişti.

Al Jazeera

Etiketler: , , , ,
  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim