1. HABERLER

  2. HABER

  3. Savcı 'Alçak Uçuş'un Komutanını Arıyor
Savcı Alçak Uçuşun Komutanını Arıyor

Savcı 'Alçak Uçuş'un Komutanını Arıyor

Savcılık alçak uçuş yaparak Aksa Cami'nin minaresine çarpan uçağın emrini veren komutanı arıyor.

A+A-

2004 yılında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Ankara’daki evinin üzerinden alçak uçuş yaparak Aksa Camii’nin minaresine çarpan F-4 savaş uçaklarını kullanan iki pilot, şüpheli sıfatıyla ifadeye çağrıldı.

Pilotlar Üsteğmen Ayşegül Akgül ile Üsteğmen Erkin Uyar’ın, bu hafta sonuna kadar ifadeye gelmesi bekleniyor. Olayla ilgili soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bilgili’nin, pilotların emri kimlerden aldıklarını ve alçak uçuş talimatını kimin verdiğini tespit edeceği öğrenildi.

     27 Ekim 2004 tarihinde alçak uçuş yapan F-4 savaş uçağı, Erdoğan’ın Ankara Keçiören’deki evinin üzerinden geçerek, evin yakınındaki Aksa Camii’nin minaresinin alemine çarpmıştı. Başbakan’ın evde olduğu sırada ve o gün yapılacak Milli Güvenlik Kurulu öncesinde gerçekleşen olayda, minareden ve uçaktan düşen parçalar 2 kişiyi yaralamıştı. Askerî savcılık tarafından takipsizlik verilerek kapatılan olaya ilişkin soruşturma 8 yıl sonra bir suç duyurusu üzerine Savcı Mustafa Bilgili tarafından tekrar açıldı. Bilgili, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan istediği 27 Ekim 2004 tarihinde yaşanan olayla ilgili tüm bilgi ve belgeleri inceledikten sonra pilotlar Üsteğmen Ayşegül Akgül ve Üsteğmen Erkin Uyar’ın ifadesinin alınmasına karar verdi. Savaş uçağının kokpitinden yapılan orijinal kayıtları ve pilotların ses kayıtlarını inceleyen Bilgili, pilotların kartala çarpmamak için alçak uçuş yaptığı savunmasının gerçeği yansıtmadığını ortaya çıkardı. Bilgili, ardından pilotları ifadeye çağırdı. Ancak pilotlar dün gelmedi. Bu hafta sonuna kadar ifadeye gelecekleri öğrenildi. (zaman)

Konuyla ilgili yayınlanan haberimiz için tıklayınız

HABERE YORUM KAT