1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Savaşın "Türkiyeli" Bebekleri
Savaşın "Türkiyeli" Bebekleri

Savaşın "Türkiyeli" Bebekleri

Ülkelerindeki savaştan kaçarak geldikleri Hatay’ın Yayladağı ilçesindeki çadır kentlerde yaşayan Suriyelilerin 383 bebeği, hayata gözlerini Türkiye'de açtı.

A+A-

Ülkelerindeki savaş nedeniyle Türkiye’ye sığınan 7 bin Suriyeli, Yayladağı ilçesindeki TEKEL ve YİBO çadır kentlerinde hayata tutunmaya çalışıyor.

Savaş nedeniyle geride bıraktıkları ile yakınlarına özlem duyan Suriyeliler, ülkelerine dönecekleri günü umutla bekliyor.

Çadır kentlerde dünyaya gelen 383 Suriyeli bebek ise ülkelerini hiç göremedi. Gözlerini ilk kez Türkiye’de açan Suriyeli bebekler, çadır ve konteynırlarda büyüyor.

AA muhabirinin, çadır kent idarecilerinden aldığı bilgiye göre, çadır kentlerin kurulduğu yaklaşık 3 yıldan bu yana, ilçedeki 2 çadır kentte 193’ü erkek, 383 bebek dünyaya geldi. 2013'te 95 bebeğin dünyaya geldiği çadır kentlerde bu yıl 12 bebek Türkiye'de dünyaya geldi.

Suriye'den yaklaşık 2,5 yıl önce yeni doğmuş bebekleriyle Türkiye'ye sığınan Kaddur ailesinin ikinci çocuğu hayata gözlerini Türkiye'de açtı.

Baba Ala Kaddur, AA muhabirine, Gülcan adını koydukları bebeğin 1 günlük olduğunu söyledi.

Bebeğini kucağına aldığı için çok mutlu olduğunu belirten Kaddur, "Oğlum, Türkiye'ye geldiğimizde çok küçüktü, şimdi 3 yaşında. O da gözlerini burada dünyaya açtı diyebiliriz. İki çocuğum da ülkemizi hiç görmedi" dedi.

Çadır kentte çocuk sahibi olanlardan Elmedi ailesi ise 25 ay önce Türkiye’ye sığındı. Elmedi ailesi, çocuklarının ismini Tayyip Erdoğan koymuş.

Eşi ve 2 çocuğuyla Lazkiye kentinden kaçarak Türkiye’ye sığınan Talib Abdullah da eşinin Türkiye’ye geldiğinde hamile olduğunu, burada hayata gözlerini açan bebeğinin Suriye’yi hiç görmediğini söyledi.

HABERE YORUM KAT