1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Savaşın En Büyük Mağduru Çocuklar
Savaşın En Büyük Mağduru Çocuklar

Savaşın En Büyük Mağduru Çocuklar

Esed'in katliamlarından kaçan Suriyeli çocukların yüzünden soğuğa ve açlığa rağmen tebessüm eksik olmuyor.

A+A-

Anadolu Ajansı, Irak'ın Duhok kentindeki Domiz Mülteci Kampı'nda çaresizlik içinde soğuk hava ve hastalıklarla boğuşan Suriyeli çocukları fotoğrafladı.

Esed güçlerinin saldırıları ve baş gösteren açlık nedeniyle göç edip Irak'ın Duhok'ta kurulan mülteci kampına yerleştirilen Suriyelilerin yaşadığı çaresizlik her geçen gün biraz daha derinleşiyor.

Çaresizliğin en büyük acısını ise olup bitenlere anlam veremeyen savaştan habersiz, beslenme ve sıcak bir yuvadan mahrum kalan çocuklar çekiyor.

AA ekibi, Kuzey Irak'ın Duhok kentindeki Domiz Mülteci Kampı'nda kalan ve bir yandan soğuk havayla bir yandan da hastalıklarla boğuşan Suriyeli çocukları ziyaret etti.

Çamur zemin ve atık su kanalların etrafında yaşayan çocuklar

Yetersiz beslenmekten sararmış yüzlerinden tebessümün ve gözlerindeki umudun kaybolmadığı çadır kentin çocukları, kampın içinde çoğu yalın ayak ve kat kat giydirilmiş ince kıyafetleriyle dikkat çekiyor. Çocuklar, yağışlı havalarda gün boyu, güneş açtığı zaman da üşüdüklerinde daracık çadırlarındaki gaz sobalarının etrafında ısınmaya çalışıyorlar. 

Dondurucu soğukta geceyi sağ-salim atlatan çocuklar, günün ışımasıyla beraber daracık çadırları terk edip dışarıda bulabildikleri bir taş bir ağaç dalı ya da kırık dökük bir oyuncakla kampın çamurlu zemininde oyalanıyorlar. 

Elverişsiz zemin ve çadırların önünde üstü açık atık su kanallarının etrafında her türlü mikrobu kapma tehlikesi içinde yaşamak zorunda kalan çocuklar, akşamları neredeyse boğazlarına kadar çamura batmış bir şekilde çadırlarına dönüyor. Bünyeleri sağlıksız ve yetersiz beslenmekten zayıf düştüğü için de kolayca grip, öksürük ve solunum yolu hastalıklarına yakalanıyorlar. 

Domiz Mülteci Kampı'nda kalan anneler yeterli derecede beslenemedikleri için bebekleri de aç kalıyor. Bebekler, bulunabilirse mama ve sütlerle hayatta tutulmaya çalışılıyor.

suriyeli-cocuklar-aa-syria-children.jpg

HABERE YORUM KAT