Savaş ya da Fırat

07.06.2016 09:14
Savaş ya da Fırat
Felluce halkı, Irak ordusu ve Şii milislerin kenti IŞİD'den almak için başlattığı operasyonda, çatışmadan kaçmak için Fırat nehrini yüzerek ya da el yapımı botlarla geçmeye çalışıyor. Nehri geçmeye çalışanlardan 2 çocuk, bir kadın ve bir yaşlı boğuldu.

Felluceli siviller, Irak ordusu ve Şii milislerin kenti IŞİD'den almak için başlattığı operasyonda, savaştan kaçmak için Fırat nehrini yüzerek ya da el yapımı botlarla geçmeye çalışıyor. Yerel bir yetkili, nehri geçmeye çalışanlardan 2'si çocuk, biri kadın ve biri yaşlı olmak üzere en az 4 kişi boğulduğunu açıkladı.

Şehirden kaçan siviller IŞİD'in saldırıları dışında Irak ordusu ile hareket eden Şii milislerin de kendilerine saldırdığını ve işkence ettiklerini söylüyor.

İl Genel Meclisi Başkanı Şakir Essavi, Fellucelilerin sadece şehrin güneyinde tarım arazileri ile kesişen 250-300 metrelik bir kısmından, ellerine ne geçerse kullanarak geçmeye çalıştığını açıkladı.

Bazıları lastikler ya da varillerle yaptıkları botlarla ailelerini geçirmeye çalışırken genç olanlar yüzerek karşıya geçmeye çalışıyor. Essavi, şimdiden binden fazla ailenin Fırat nehrini geçtiğini ancak nehir kenarında bekleyen keskin nişancıların bazı sivilleri vurduğunu söyledi.

Birleşmiş Milletler, Başkent Bağdat'a 50 km uzaklıktaki Felluce'de 50 bin kişinin gıda, su ve ilaç sıkıntısı altında yaşadığını açıkladı.

Kaynak: Reuters, Al Jazeera

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim