Savaş Mağdurlarından Sırp Başkana Suç Duyurusu

10.06.2015 12:21
Savaş Mağdurlarından Sırp Başkana Suç Duyurusu
Bosna'daki savaşın mağdurları ve kurban yakınları, "soykırımı inkar ettiği" gerekçesiyle Bosna Sırp Cumhuriyeti Başkanı Dodik hakkında suç duyurusunda bulundu.

Bosna Hersek'teki Soykırım Mağdurları ve Tanıkları Derneği ile Srebrenitsa ve Jepa Anneleri Derneği, ülkedeki iki entiteden biri olan  Bosna Sırp Cumhuriyeti (RS) Başkanı Milorad Dodik hakkında suç duyurusunda bulundu.

Derneklerden yapılan ortak açıklamada, Srebrenitsa'daki soykırımı inkar ederek, ülkedeki farklı dini ve etnik gruplar arasında nefrete, anlaşmazlığa ve bağnazlığa neden olduğu gerekçesiyle Dodik hakkında suç duyurusunda bulunulduğu ifade edildi.

Açıklama, Dodik'in birçok kez katliam mağdurlarını aşağıladığına ve açık bir şekilde Srebrenitsa'daki soykırımı inkar ettiğine dikkat çekilerek, son olarak Bosna Sırp Cumhuriyeti'nin Boşnak Başkan Yardımcısı Ramiz Salkiç tarafından entite meclisine sunulan Srebrenitsa Soykırımı'nın Kınanması Kararı hakkında, "Bizim bu konudaki duruşumuz net. Srebrenitsa'da katliam yapıldığına kimse karşı çıkmıyor ancak burada yapılanlar Saraybosna'nın savunduğu gibi soykırım değildir" ifadesini kullandığı hatırlatıldı.

Derneklerin açıklamasında, Milorad Dodik'in bu hareketiyle, Srebrenitsa'daki soykırımı, soykırımın kurban yakınları için önemini inkar ettiği vurgulandı.

Dodik hakkındaki suç duyurusunun, hem Saray bosna Kanto Savcılığına hem de Bosna Hersek Savcılığına yapıldığı bildirildi.

AA

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim