1. HABERLER

  2. HABER

  3. “Savaş İsteseydik Uçağımız Düşürülünce Saldırırdık”
“Savaş İsteseydik Uçağımız Düşürülünce Saldırırdık”

“Savaş İsteseydik Uçağımız Düşürülünce Saldırırdık”

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, yurt dışındaki Türk okullarının kapatılacağı iddiaları ve Suriye güvenlik toplantısında savaş çıkarılacaktı iddialarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

A+A-

Bir televizyon kanalında konuşan Davutoğlu, "Türkiye'yi savaşa sokmaya çalışıyorlar" iddialarına cevap verdi. “Orası Türkiye Cumhuriyeti Devleti toprağıdır. O toprağa dönük bir saldırı olma ihtimali söz konusu, biz o saldırıya nasıl mukabelede bulunuruz diye konuşuyoruz. Nasıl saldıralım diye konuşmuyoruz ki” diyen Davutoğlu şunları söyledi: “Yani Türkiye savaş çıkarmak istese, Allah aşkına uçağımız düştüğünde, Akçakale’ye top mermileri düştüğünde çıkarmaz mıydık? Biz şu ana kadar ‘Türkiye'yi savaş dışında nasıl tutarız?’ diye çaba gösterdik."

Davutoğlu, Suriye toplantısının dinleme kayıtlarının sızdırılmasının ardından başlayan soruşturmanın da titizlikle yürütüldüğünü söyledi. "Soğukkanlı bir şekilde araştırıyoruz. Herhangi bir tarzda aceleci açıklama yapmaktan da kaçınıyoruz” diyen Davutoğlu, “Bu öyle veya böyle ortaya çıkartılacak. MİT müsteşarımız, emniyetimiz, bütün güvenlik birimlerimiz çok titiz bir çalışma yürütüyor. Belli aralıklarda bize bilgi veriyorlar. Sabırla netice alana kadar bunu yürüteceğiz. Bu herhangi bir dinleme değil. Orada bir de tahrip var. Yani hem dinleme hem sonra da montaj var" dedi.

Okulların Kapatılması Diye Bir Şey Yok!

Davutoğlu, yurt dışındaki Türk okullarının kapatılması yönünde talimat verildiğine dair iddialara ise sert çıktı. “O okulların her bir taşında bizim emeğimiz var. Her birini gittim ziyaret ettim. Her biri için gittim izin istedim. Bir anda siz masum Türk okullarını kapatma talimatını vermekle suçlanıyorsunuz. Olmayan bir talimat ayrıca. Hayır, kapatmak diye bir talimat yok.”

 

HABERE YORUM KAT