1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Sarkozy’nin Vaadi: Türkiye ile Müzakereler Kesilecek
Sarkozy’nin Vaadi: Türkiye ile Müzakereler Kesilecek

Sarkozy’nin Vaadi: Türkiye ile Müzakereler Kesilecek

Sarkozy, cumhurbaşkanı seçilmesi hâlinde İngiltere’yi AB’de kalmaya ikna edeceğini, Türkiye ile sürdürülen müzakereleri ise keseceğini söyledi.

A+A-

Fransa’da gelecek yıl yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde merkez sağın aday adayı olan Nicolas Sarkozy, Paris’te işadamları ile yaptığı toplantıda, cumhurbaşkanı seçilmesi hâlinde ilk işinin Almanya’nın da desteğiyle İngiltere’yi AB’de kalmaya ikna etmek olacağını söyledi.

Seçildiği takdirde ertesi gün elinde yeni bir AB sözleşme taslağı ile Berlin’e gidip, bunu Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüşeceğini ve daha sonraki gün de İngiltere’yi AB’de kalmaya ikna etmek için Londra’ya gideceğini ifade etti.

Sarkozy, İngiltere’ye, “Siz AB’den çıkıyorsunuz, ancak bakın elimizde yeni bir sözleşme var, bu da size tekrar üyelikte kalmak için oylama yapmak için bir fırsat veriyor. Bu kez eski Avrupa değil yeni Avrupa söz konusu, siz Avrupa’da kalmak istiyor musunuz ? Eğer ‘evet’ diyorsanız daha iyi olur. Çünkü ben Türkiye ile tam üyelik müzakereleri yaparken, Avrupa’nın ikinci büyük ekonomisini kaybedemem.” diyeceğini aktardı.

“Türkiye’ye Yerinin Asya Olduğunu Söylemenin Zamanı Geldi”

Seçildiği takdirde, yeni hazırlanacak sözleşme ile Türkiye ile sürdürülen müzakerelerin kesileceğini belirten Sarkozy, Schengen serbest dolaşımının reformdan geçirileceğini, AB Komisyonu’nun önemli yetkilerinin kısılacağını ve Avro bölgesinin genişletileceğini vaad etti.

Sarkozy, “Türkiye’ye yerinin artık Asya olduğunu söylemenin zamanı belki geldi. Ben sâdık bir Avrupalıyım. AB’den çıkmayı hiçbir zaman düşünmedim ancak AB de iyi çalışmıyor.” dedi.

Sarkozy parti içindeki adaylık yarışında eski Dışişleri Bakanı Alain Juppe ile yarışıyor.

Anketlere göre, eğer Juppe seçilirse 2017’deki Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nde aşırı sağcı Marine Le Pen’e karşı yüzde 33’e karşı yüzde 27 ile kazanıyor.

Sarkozy partisi Cumhuriyetçilerin adayı olur da Le Pen ile Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nin ikinci turuna kalırsa yüzde 27’ye yüzde 29 kaybediyor.

Kaynak: AA, France24, Al Jazeera

HABERE YORUM KAT

1 Yorum