1. HABERLER

  2. HABER

  3. Sarkozy: Shengen Öldü
Sarkozy: Shengen Öldü

Sarkozy: Shengen Öldü

Fransa’nın eski cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Avrupa Birliği (AB) içinde serbest dolaşımı düzenleyen Schengen Anlaşması'nın öldüğünü söyledi.

A+A-

Sarkozy'ye göre, Avrupa'daki “sınır güvenliği sorunu” ve “mülteci akını” Schengen Anlaşması'nı tamamen geçersiz hâle getirdi.

Sarkozy açıklamayı, Belçika'nın Anvers kentindeki İşadamları Deneği'nin (VOKA) yeni yıl resepsiyonunda yaptı.

Ortak bir göç politikası oluşturmadan birlik içinde sınırların kaldırılmasının garip bir fikir olduğunu söyleyen Sarkozy, AB'nin mevcut yapısıyla devam edemeyeceğini de öne sürdü.

Hristiyanlık Vurgusu

Cumhuriyetçilerin lideri Sarkozy, Avrupa Birliği için oluşturulması öngörülen ancak uygulamaya sokulamayan anayasa taslağında din vurgusu olmamasını da eleştirdi.

Sarkozy Hristiyan kimliğinin Avrupa Anayasası'na geçirilmemiş olmasını “korkaklık” olarak değerlendirdi.

En Büyük Tehlike “Radikal İslâm”mış!

Resepsiyonda konuşan Anvers Belediye Başkanı ve “sağcı” Yeni Flaman İttifakı (N-VA) lideri Bart De Wever de, Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra Avrupa'nın karşı karşıya kaldığı en büyük tehlikenin “radikal İslâm” olduğunu iddia etti.

Yeniden Aday Olması Bekleniyor

Fransa'daki Cumhuriyetçilerin lideri Sarkozy'nin gelecek yıl yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yeniden aday olması bekleniyor.

Anketler, Paris saldırıları sonrası zor günler yaşayan Sosyalist Cumhurbaşkanı François Hollande'nin düşüşte olduğunu iddia ediyor.

Anketlere göre Sarkozy için, Elysee Sarayı'nı Hollande'dan geri alma konusunda umutlar artıyor. Cumhuriyetçi lider bu nedenle “mülteci sorunu” ve AB yönetimine ilişkin eleştirilerin dozunu giderek artırıyor.

BBC

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT